Szpital użyczy karetki Sztabowi Ratownictwa z Rybnika

Ambulans, który powiat raciborski otrzymał od powiatu partnerskiego Märkischer, już niebawem będzie w użytkowaniu Rybnickiego Sztabu Ratownictwa. 

- reklama -

Na październikowej sesji Rada Powiatu przyjęła uchwałę, dzięki której możliwe jest użyczenie karetki przez Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpitala Rejonowego im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu. Mercedes Benz 614D z roku 1998 o wartości ponad 50 tys. zł. trafi do Rybnickiego Sztabu Ratownictwa.

 

Jak mówi Aleksander Kasprzak – kierownik Referatu Spraw Społecznych, raciborski szpital jest dobrze wyposażony pod względem karetek, wobec tego postanowiono użyczyć karetkę. – Ta karetka jest w zasadzie na warunki górskie, ma mocny silnik, dużo pali – tłumaczy Kasprzak. Wobec tego szpital przy Gamowskiej mając dość karetek i uwzględniając wysokie koszty eksploatacji postanowił użyczyć karetkę.

 

Jak mówi Zbigniew Polański, szef Rybnickiego Sztabu Ratownictwa (na zdjeciu po lewej stronie) – karetka bardzo jest im potrzebna, bo dotychczas nie mają i na akcje jeżdżą prywatnymi samochodami.

 

Rybnicki Sztab Ratownictwa powstał w 1996 roku i stanowił strukturę organizacyjną Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej. Od 2007 roku działa jako samodzielna jednostka ratownicza RSR – Rybnicki Sztab Ratownictwa. W strukturach organizacji działają wyspecajlizowane grupy ratownicze: grupa ratownictwa medycznego, grupa ratownictwa wodnego, grupa ratownictwa podwodnego, grupa ratownictwa wysokościowego. Jego działalność polega na niesienu pomocy osobą, którym zagraża niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia podczas imprez kulturalnych i sportowych w całym kraju, przybliżaniu młodzieży i innym osobą zainteresowanym, tematyki szeroko pojętego ratownictwa przedmedycznego, poprzez szkolenia, kursy, pokazy i pomocy przedmedycznej, współorganizowaniu zawodów dla szkół ponadpodstawowych z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

Od czasu powstania organizacji brali udział w wielu różnorodnych działaniach szkoleniowych jak i akcjach ratowniczych, miedzy innymi: powódź w lipcu 1997 roku, program „Bezpieczna szkoła” – pierwsza pomoc w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym, katastrofa budowlana w styczniu 2006 roku w Katowicach.

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here