Uczniowie Anton – Seitz – Schule w Roth z wizytą w Gimnazjum nr 1

We wrześniu 2006 roku Gimnazjum nr 1 w Raciborzu nawiązało przyjazne kontakty z niemiecką szkołą Anton – Seitz – Schule w Roth w ramach europejskiego projektu eTwinning. Nasi uczniowie odwiedzili już kolegów z Roth. Natomiast 22 października z rewizytą przyjechali do Raciborza uczniowie z Niemiec.Uczniowie wraz z nauczycielami prowadzącymi (Niemcy – Waltraud Ziegler, Polska – Sabina Ryś) stworzyli projekt pt: ‘Twintowns Roth and Racibórz – pupils get to know each other’, za który w czerwcu 2007 roku nasza szkoła oraz szkoła partnerska otrzymały Narodową i Europejską Odznakę Jakości. We wrześniu 2007 roku do współpracy przyłączyła się szkoła w Räneskolan w Szwecji. Dzięki nowemu programowi pt.: ‘Etwinning- the bridge between three European classrooms’ uczniowie mieli możliwość poznania kolegów, ich tradycji i obyczajów, a także ich zainteresowań. Udało się również zorganizować wymianę uczniów. Nasi uczniowie odwiedzili kolegów z Roth. Wytężona praca nad projektem umożliwiła ponowne otrzymanie Narodowej i Europejskiej Pieczęci Jakości w czerwcu 2008 roku. We wrześniu rozpoczęliśmy pracę nad przygotowaniem rewizyty grupy niemieckiej w Polsce.
22 października nasi sąsiedzi dotarli do Raciborza. Po przyjeździe uczniowie z Anton – Seitz – Schule i ich opiekunowie zawitali do naszej szkoły na poczęstunek i jej zwiedzanie. Następnego dnia wzięli udział w konferencji z udziałem Prezydenta Miasta Raciborza, Mirosława Lenka. Po spotkaniu młodzi Niemcy udali się do G1, aby wziąć udział w zajęciach plastyczno -ekologicznych, na których wraz z uczniami naszego gimnazjum przygotowali piękne ornamenty z liści, owoców drzew i krzewów. Następnie odbyły się zmagania sportowe przygotowane przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

W Rudach Wielkich wzięliśmy udział w warsztatach ekologicznych o dymarkach cysterskich. Uczniowie mieli możliwość poznania historii Rud Wielkich, zabytków architektury i przyrody oraz zapoznali się ze sposobem wytapiania żelaza. Po powrocie do Raciborza uczniowie podzieleni na grupy zwiedzali nasze miasto. W czwartek wyjechaliśmy na wycieczkę do Bochni i Krakowa. W Bochni zwiedziliśmy kopalnię soli, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat wydobycia soli i tradycji górnictwa. Następnie udaliśmy się do Krakowa, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Katedrę na Wawelu, Kościół Mariacki a także wspaniały Rynek. W piątek nastąpiło pożegnanie. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś się z nimi zobaczymy. Za zorganizowanie wymiany odpowiedzialne były – koordynator wymiany – pani Sabina Ryś oraz Katarzyna Apolony. Podziękowania składamy również nauczycielom, którzy pomogli w sprawnej organizacji wymiany, a byli nimi: Anna Kobylnik, Lesław Dwornicki, i Roman Szczasny.

Dziękujemy również naszym sponsorom: Urzędowi Miasta Racibórz, Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej, Zakładom Przemysłu Cukierniczego Mieszko S.A, Centrum BHP Proxima Marek Grabiec, Cukierni Adriana Malcharczyka.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here