„Puste miejsca. Tu byli Żydzi” – prelekcja

15 listopada odbyła się pierwsza prelekcja w ramach projektu „Puste miejsca. Tu byli Żydzi”. Organizatorem spotkania było Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK przy wsparciu fundacji im. Stefana Batorego.

Projekt „Puste miejsca. Tu byli Żydzi.”, ma na celu przypomnienie miastu o społeczności żydowskiej, która choć dziś zapomniana, jeszcze kilkadziesiąt lat temu miała istotny wpływ na oblicze naszego miasta. Historia raciborscy Żydów, to po pierwsze, grono wybitnych naukowców, artystów i przemysłowców oraz po drugie, synagoga, mieszcząca się niegdyś przy ul. Mickiewicza, własny cmentarz a nawet loża masońska. Była i jest to istotna część historii Raciborza, której nie należy pomijać.

- reklama -

 

„Chcemy szukać śladów po raciborskich Żydach” – mówiła koordynator projektu Justyna Szyndler.  Do pracy przy projekcie zaangażowani zostali młodzi ludzie, którzy pytając wśród dziadków, rodziców czy znajomych pamiętających przedwojenny Racibórz. Relacje świadków tamtych czasów zostaną sfilmowane i złożą się na film dokumentalny, który trafi następnie do szkół. Realizacja filmu przewidziana jest do kwietnia 2009 r., a warsztaty realizatorskie sfinansuje w całości fundacja im. Stefana Batorego.

 

Przy realizacji projektu ASK współpracuje również z Raciborskim Centrum Badań Historycznych. Stąd na sobotnim spotkaniu o dziejach raciborskich Żydów wypowiadał się m.in. Beno Benczew, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Podsumowaniem spotkania była natomiast prezentacja dwóch postaci społeczności żydowskiej związanych z naszym miastem: profesora Traube oraz malarkę Else Berg, która w 1942 r. zginęła w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

 

Zobacz również 7 października rusza projekt "Puste miejsce. Tu byli Żydzi", Gmina Wyznaniowa Żydowska odzyskała teren przy ul. Szewskiej.

 

/PB/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here