Niektóre pytania pozostały bez odpowiedzi

Od dłuższego czasu w Sejmie toczy się debata na temat wcześniejszych emerytur, nie tylko nauczycielskich. Według posła RP, H. Siedlaczka, wątpliwości budzi m.in. sposób naliczania emerytury dla nauczycieli.

W tym celu poseł złożył jeszcze jesienią ubiegłego roku interpelację na ten temat. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Dla kogo wcześniejsze emerytury? H. Siedlaczek uważa, że przepis nie określa  w sposób jednoznaczny naliczania emerytury dla tych, którzy nie zdecydują się przejść na emeryturę w momencie nabycia prawa, ale zdecydują się uczynić to w późniejszym terminie.

- reklama -

 

Z przyjętych w przepisach ustawy informacji o zachowaniu uprawnień emerytalnych nie wynika, czy dla tych nauczycieli, którzy przejdą na emeryturę po 2007 roku na starych zasadach, zostanie zachowany ten sam sposób naliczania emerytury, czy odbywać się to będzie na nowych zasadach. W praktyce bowiem, naliczenie emerytury wg nowych zasad od 2008 roku, oznaczałoby dla potencjalnych emerytów niższy wymiar emerytury.

 

Przypomnijmy, że wówczas poseł zadał następujące pytania:

 1. Czy w chwili przejścia na emeryturę w 2008 lub 2009 roku na starych zasadach, zostanie zachowany dla nauczyciela ten sam sposób naliczania emerytury, czy przewidziany będzie nowy sposób jej wymiaru?
2. Czy nowy sposób wymiaru świadczeń emerytalnych po 2007 roku oznaczał będzie niższe emerytury?
3. Czy istnieją przeszkody formalno-prawne w kwestii zatrudnienia nauczyciela w szkole macierzystej, jeżeli przeszedł wcześniej na emeryturę (w grudniu 2007 r.) i ją zawiesił, chociażby po to, aby doprowadzić uczniów do końca klasy?
Od tamtego czasu poseł H. Siedlaczek wielokrotnie zwracał się do ministerstwa pracy i polityki społecznej z wnioskiem o odpowiedź na swoje interpelacje.

 

 

Częściową odpowiedź na tą interpelację poseł otrzymał dopiero końcem lipca tego roku od prezesa ZUS, w której przystępnie i jednoznacznie określono sposób naliczania emerytury dla tych grup nauczycieli, którzy nabyli uprawnienia emerytalne i zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, pod warunkiem, że są urodzeni po 31 grudnia 1948, a przed 1 stycznia 1969r.

 

/w/

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. [b]To,że niektóre pytania są bez odpowiedzi nie powinny dziwić posła Siedlaczka bo sam poseł RP,H.Siedlaczek sam nie odpowiada na zadane mu pytania.I on się dziwi.Smiechu warte.Niech wreszcie odpowie na moje pytania zadane na forum i wysłane też e-mailem.Rom10[/b]

  2. Jakie wczesniejsze emerytury.Powinni pracować do 70 -tki.18 godz. na tydzień ,wakacji tyle ze az nudno.Róbta i nie marudżta.A poseł czy to ten rozczochrany ? To przeciez tez nauczyciel.

  3. 10 grudnia o godzinie 18.00 w PWSZ odbedzie się spotkanie z H. Siedlaczkiem
    Zapraszam was wszystkich którym zależy na dobru ogólnym ludzi by przybyc na to spotkanie z trudnymi pytaniami do Pana H.Siedlaczka .Niech się wypowie lub pogrązy ,ten poseł jakoś szczególnie dba o interesy grupy zawodowej górników i nauczycieli ,
    Przygotujcie pytania i zobaczymy .Może mu się odechce robić spotkania w terenie

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here