List do redakcji: apel artystów do prezydenta o zmianę dyrektora RCK

17

Apel raciborskiego środowiska kulturalno – artystycznego do prezydenta Raciborza w sprawie zmiany DYREKTORA RACIBORSKIEGO CENTRUM KULTURY. Zobacz również Dutkiewicz: Dla kogo remontujemy RCK; Lenart: "Koniec Świata" to nie tylko sprawa młodych, Prezydent odpowiada radnej Katrzynie Dutkiewicz.

My, działacze kultury, twórcy i artyści zwracamy się do Pana, Panie  Prezydencie, o odwołanie ze stanowiska dyrektora Raciborskiego Centrum Kultury Pani Janiny Wystub. Jednocześnie wnosimy o powołanie na w/w stanowisko menedżera życzliwego twórcom kultury, kompetentnego i nowoczesnego.

- reklama -

 

W uzasadnieniu naszego wniosku i chcąc uniknąć powtórzeń, z całą mocą  pragniemy podkreślić, iż nasze stanowisko w pełni oddaje interpelacja radnej Pani Katarzyny Dutkiewicz, a także jej odpowiedź na Pana argumenty przeciwko tej interpelacji.

 

Wiemy, że Pan Prezydent w tej sprawie jest odmiennego zdania, jednakże kierowani poczuciem troski i współodpowiedzialności za kształt kulturalnej przyszłości Raciborza oraz w czysto ludzkim odruchu ekspresji naszych uczuć, nie możemy pozostać niemi wobec negatywnego zwrotu jaki dokonała raciborska kultura, głównie w wyniku pozbawionych twórczej wyobraźni działań obecnej dyrektor RCK. 

 

Nie chcemy, nie szukamy i nie prowokujemy konfliktów. Przyczyny negatywnego rozwoju sytuacji w przedstawionym temacie są od nas niezależne. Chcemy rozwijać się i tworzyć w atmosferze swobody oraz wzajemnego poszanowania postaw reprezentowanych  przez wszystkich przedstawicieli środowisk twórczych dla wspólnego i uniwersalnego dobra jakim jest nieprzymuszona Kultura i Sztuka.

 

Z wyrazami szacunku
Raciborscy artyści, muzycy i działacze kulturalni

 

Podpisy pod protestem złożyli:

 

Zespoły muzyczne i artystyczne:
Parking
Fly Horse
Czteropack
Głos Wołającego
Angel Wings
Trzydwa%UHT
Funk4fun
Perpetum Homo
Przecinek
The Band of Endless Noise
Nihilizzm
Teatr Tańca TeWas
Grupa Performatywna Ciało. Ruch. Miasto
Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”
Niezależni artyści i twórcy kultury:
Adam Szramowski
Ryszard Paurowski
Jerzy Dębina
Bartłomiej Mielnik
Mateusz Iwulski
Paweł Okulowski
Zbigniew Wieczorek
Leszek Szczasny
Ryszarda Widota
Klaudyna Malinowska
Aleksandra Drużbicka
Agnieszka Busuleanu

 

Stowarzyszenia i organizacje:
Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK
Stowarzyszenie Drengowie Znad Górnej Odry
Raciborskie Centrum Badań Historycznych
Stowarzyszenie Artystów i Podróżników Grupa Rosynant
Grupa Kajakowa JOOONYYY
Federacja Anarchistyczna sekcja Racibórz

- reklama -

17 KOMENTARZE

 1. No, to mamy kolejny precedens: pierwsze w dziejach Raciborza otwarte wystąpienie środowiska przeciw jakiemus dyrektorowi. Dotychczas wszyscy tylko pod ścianą, w kiblu i półgębkiem obgadywali – a to Wystubową w I L.O., a to Kwaśnego, a to Rapnickiego, a to Kowalewskiego czy innych kierowników. Widać, że środowisko to się trzyma mocno, skoro w zasadzie wszystkie znane (tj. znane mi) zespoły wystąpiły jawnie i otwarcie, a nawet zespoły z samego RCK i jego najbliźsi współpracownicy. Mam nadzieję, że Pan Prezydent uwaznie się nad tym zastanowi, a nie powie znowu, że to 3 kolegów Myśliwego… Kochani – trzymam za Was !

 2. Władza to c h o r o b a, Prezydent i jego ,,wyborcy,,jest tego ewidentnym przykładem! KTO NIE STAWIA NA MŁODE POKOLENIE, TO RZĘCH NIEZDOLNY DO PROWADZENIA MŁODYCH W PRZYSZŁOŚĆ! CZYTAJ ROZWOJU OJCZYZNY!

 3. Tylko czekać, jak zaczną wychodzić na ulicę, choć po „Kulturalnych” się tego nie ma co spodziewać ale sytuacja w mieście od dłuższego czasu jest napięta. Być może „głupota” zacznie zbierać żniwa, jakie posiała?

 4. No,tak nazbierało się problemów z problemem zatrzeciewienia ludzi których nie chciano posłuchać,udostępnić podwoje,koleżków i koleżanek i takie tam dalej.Na czele każdej instytucji ?nie politycznej?powinien stać człowiek kompetentny,miłego obycia ale bardzo wymagający itd robię przerwę

 5. no już jestem.Przyglądfam sie mlodzieży która sama nie wie czego chce.Robi koncerty w ciemnościach kłęby tytanów i o ile pomysły nie raz fajne to wykonanie tragiczne.Wszelkie występy pokazy to takie badziewie.Najlepiej wychodziło mędrkowanie w Kś no ale to przy alkoholu ku radości właściciela.Inkubator się skończył no P.WacłAwczyk idzie w biznesy i niech mu się wiedzie.Atakują Bogu winną Dyrektor RCK osobę która dopiero chce współpracować ze środowiskiem kultury,nic nie spieprzyła bo i kiedy.Zlikwidowała przede wszystkim prywatę co niektórych zatrudnionych,chce wyników pracy od podwładnych pracowników ,chce wyremontować DOM kultury przy Chopina.Tak na marginesie to nieraz koncert na ulicy jest lepszy niż w smrodlawych knajpach,Kś itp lokale.Młodzieży wspinaj się na wyżyny kunsztu a nie chamstwa i zaprzaństwa prowincjonalnego!!!

 6. tak na marginesie-osoba która wymaga od pracowników uczciwej pracy jest postrzegana jako wróg.Ale te wałkonie nie wiedzą że będą wędrowac od pracy do pracy w dół gdy nie zmienią stosunku do obowiązkow.My przedsiębiorcy wiemy co to jest praca na wlasne ryzyko i wałkoń ani sekundy nie popracuje ale w budżecie jest inaczej.Podatnicy płacą za ałkoni a gdy sie znajdzie osoba która wymaga uczciwej pracy jest wrogiem środowiska kultury.Niech każdy będzie dobry w tym co robi a wszystkie podwoje ,sale koncertowe,aule będą stały otworem ale trzeba być dobrym pracowitym,uczciwym a nie badziewiastym,tfu! Szczera rozmowa ze środowiskiem powinna poprawić sytuację.Były kiedyś dni Działacza kultury ale to było spotkanie ludzi a nie akademia,itp nadmuchane imprezy.Ludzie z branży mają się spotykać nieformalnie i tutaj mogą wypłynąć inicjatywy.Co buło dobre w przeszłości wcale nie musi być złe obecnie.Tylko nie politykujmy KULTURY,no

 7. Obserwator Masz u mnie Piwo i oczywiscie w Koncu Swiata jak Dawid otworzy na Karola Miarki. ja do Twojego doloze jeszcze kto nie pracowal przez ostatnie 15 lat w Strzesze ten kompletnie nie wie jaka to byla (cyt. Obserwatora) prywata. zaczelo sie od Rapnickiego, Wyka bez komentarza. Strzecha byla i jest mysla za czasow komunizmu a mamy juz 2008 rok Obecna dyrektor to zmienia stad taki opor i niechec do niej. Ludzie z zewnatrz kompletnie tego nie rozumieja. pozdrowienia dla pracownikow Strzechy

 8. Najwięcej krzyczą ci, którym wydaje się, że są bardzo kulturotwórczy w mieście. A prawda jest taka, że ci młodzi to coś tam liznęli, parę razy wystąpili w zespole Pani Tabor, a teraz kreują się na wielkich ludzi kultury, bez których Racibórz będzie kulturalną pustynią. Do tych krzykaczy doliczyć należy stare lenie i obiboki jak Rapnicki i Wyka. Ostanimi laty ich działalnoś kulturalna ograniczyła się do pisania listów i apeli do lokalnych mediów.

 9. Drodzy komentatorzy – zapraszam Was dziś wyjątkowo przed telewizory na godz. 17.00, program TVN24. Zobaczycie, że pani dyrektor J. Wystub, mimo zadeklarowanej wcześniej dla telewizji chęci uczestnictwa w rozmowie ze środowiskiem twórców, zdecydowała się z nami jednak nie rozmawiać. A urząd miasta miał kogoś wysłać na rozmowę, ale powiedzieli, że to nie jest ich sprawa, tylko pani dyrektor.

 10. Człowieku piszesz : „Młodzieży wspinaj się na wyżyny kunsztu a nie chamstwa i zaprzaństwa prowincjonalnego!!!”
  to co ma młodzież zrobić żeby wybić się z prowincji??? niewystarrczy ci że ludzie którzy protestują są jedynymi ludźmi z raciborza którzy zagrali w -polskim radiu program 3- , że jako jedyni raciborzanie przedstawili się na openner festiwl w gdzyni?? że to są wieśniaki bo zajeli 2 miejsce na VENA MUSIC FESTIVAL??? że to jest prowincja która była zaproszona na RAWA BLUES FESTIWAL?? no to chłopie ty sie lepiej dowiedz co się dzieje w raciorzu a potem zabieraj głos, bo tu nie chodzi o kółko filatelistów czy mażoretki.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here