ZPiT „Strzecha” na gali Przeglądu Amatorskich Teatrów UTW

0

Na początku grudnia Zespół Pieśni i Tańca "Strzecha" im. Joli Rymszy wziął udział w Przeglądzie Amatorskich Teatrów Uniwersytetów Trzeciego Wieku – Międzypokoleniowa Twórczość Teatralna.

Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy wziął udział, a dokładniej jego dwie grupy wiekowe: najmłodsza „Mała Strzecha” oraz najstarsza Zespół „Strzecha” Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przeglądzie Amatorskich Teatrów Uniwersytetów Trzeciego Wieku – Międzypokoleniowa Twórczość Teatralna.

- reklama -

 

Przegląd odbywał się w Centrum Sztuki i Architektury Japońskiej w Krakowie. Organizatorem było Stowarzyszenie Na Rzecz Uniwersytetu Jagielońskiego. Celem imprezy była prezentacja twórczości grup artystycznych związanych z Uniwersytetami Trzeciego Wieku oraz ich integracja z przedstawicielami młodszego pokolenia. Dlatego właśnie Racibórz reprezentował ZPiT „Strzecha”.

 

Od 3 lat w ramach porozumienia Raciborskiego Centrum Kultury i Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu działa grupa seniorów. W marcu tego roku obie grupy wzięły udział w spektaklu Widowisko wiosenne „Niesiemy Marzanka”. Eksperyment okazał się sukcesem, dlatego też podjęto decyzję o udziale w przeglądzie w Krakowie. Niestety, „Strzecha” na tle innych grup okazała się zbyt liczna (limit 15 osób) i nie mogła wziąć udziału w konkursie. Jednak organizatorzy, doceniając trud i zapał raciborzan, zaprosili zespół do uświetnienia gali rozdania nagród, podczas której otrzymali owacje na stojąco. Wyjazd na przegląd był okazją do zwiedzenia Krakowa, ale przede wszystkim do odwiedzenia grobu patronki zespołu Joli Rymszy. Zespół przygotowali Jakub Rusin (reżyseria i choreografia) i Alicja Ploch- Burda (śpiew) oraz Henryk Malon (muzyka). W rolach głównych wystąpili Christoph Gromotka, Mateusz Kurkowski oraz Aleksandra Orłowska. Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Raciborzu reprezentował jego prezes Piotr Klima.

 

/opr. k/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here