Współpraca z Czechami w gminie Rudnik

0

W ramach partnerskiej współpracy gmin Rudnik i Kobierzyce uczniowie  Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grzegorzowicach współpracują z rówieśnikami z Zakladni skola a materska skola Koberice.

„Razem przez cały rok” – Pod takim hasłem Zespół Szkół Ogólnokształcących w Grzegorzowicach współpracuje z Zakladni skola a materska skola Koberice w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013- Fundusz Mikroprojektów EUROREGIONU SILESIA. Na początku października odbyło się spotkanie robocze dyrektorów obydwu szkół – Małgorzaty Szatanek i Josefa Wernera, koordynatora projektu – Eulalii Panek i nauczycieli, którzy będą realizowali poszczególne działania.

- reklama -

 

 

Głównym celem podjętej całorocznej współpracy jest zapoczątkowanie, wspomaganie integracji pomiędzy społecznościami po obu stronach granicy oraz nawiązanie stosunków kulturalno-społecznych najmłodszego pokolenia. W połowie października około 80 uczestników z Polski i Czech spotkało się na ognisku integracyjnym, gdzie oprócz pieczenia kiełbasek,  było wiele wspólnych zabaw i gier oraz konkurs na logo całego projektu. Plan całorocznych działań dzieci i młodzieży jest bardzo ciekawy. Najmłodsi poznają zwyczaje i tradycje świąteczne, bożonarodzeniowe i wielkanocne swoich sąsiadów. Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej biorą udział w  wycieczkach śladami rodu Eichendorffów, zarówno na Morawach, jak i na Śląsku, zakończonych zajęciami poświęconymi życiu i twórczości poety z Łubowic. Uczniowie klas gimnazjalnych wspólnie z kolegami zza granicy będą uprawiać sporty zimowe i letnie. W czasie ferii zimowych wyjadą na obóz narciarski do Wisły, zaś wiosną rozegrają zawody drużynowe na hali sportowej. Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu państwa i Urzędu Gminy Rudnik. – Mamy nadzieję, że projekt pozwoli dzieciom i młodzieży poznać się nawzajem, być może nawet zrodzi polsko-czeskie przyjaźnie i stanie się początkiem wieloletniej współpracy obu szkół – podkreślają organizatorzy.

 

Spotkanie integracyjne uczniów realizowane w ramach projektu „RAZEM PRZEZ CAŁY ROK”

 

W październiku do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grzegorzowicach przyjechali po raz pierwszy uczniowie czeskiej szkoły z miejscowości Koberice. Celem wizyty było nawiązanie kontaktów, bliższe poznanie się dzieci, a przede wszystkim wspólna zabawa. Realizowano opowieść o 100 krainach. Około setka uczestników, zarówno uczniów, jak i nauczycieli, stało się mieszkańcami różnokolorowych krain, którzy musieli wspólnie wykonać rozkazy króla (wymyślić flagę i godło, zaśpiewać hymn,  przebrać się w narodowe stroje). W trakcie zabawy można było odnieść wrażenie, że dzieci i dorośli znają się już od dawna, a nie od kilku minut. Szybko została pokonana bariera językowa, dzieci odkryły wspólne słowa. Na zakończenie zabawy symbolicznie zerwane zostały granice między krainami, a prowadząca zabawę Daniela Płoszczyca, zwróciła uwagę dzieci na fakt, że jeszcze do niedawna prawdziwa granica utrudniała kontakty mieszkańcom Polski i Czech. Dzisiaj można łatwo przedostać się do „sąsiada” i nawzajem się odwiedzać. Nasze szkoły wykorzystując tę możliwość, przez cały rok planują wiele wspólnych spotkań. Nie zabrakło wspólnie pieczonych kiełbasek przy ognisku. Uczniowie uczyli się nawzajem polskiej i czeskiej piosenki ludowej, a na zakończenie odbył się konkurs na logo całego projektu. Uśmiechnięte buzie dzieci świadczą o tym, że spotkanie było udane. Następnie dzieci obu szkół wyjechały razem na wycieczkę do Kravare i Opavy.

 

 

Działania odbywają się w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013- Fundusz Mikroprojektów  EUROREGIONU SILESIA.

 

Samorządowcy z Czech gościli w Rudniku

 

W listopadzie na terenie Gminy Rudnik przebywała kilkuosobowa grupa czeskich samorządowców z Burmistrzem Kobierzyc – Lubomirem Vyrbickim na czele. Była to standardowa robocza wizyta w ramach kontaktów partnerskich gmin Rudnik i Kobierzyce. Spotkanie rozpoczęło się około godziny 8.00 w Urzędzie Gminy Rudnik gdzie gości przywitał i podejmował Wójt Alojzy Pieruszka. Celem wizyty było omówienie bieżącej współpracy oraz odwiedziny kilku miejscowości Gminy Rudnik. Podczas pobytu goście mieli okazję zwiedzić muzeum Eichendorffa oraz stary łubowicki cmentarz, wysłuchać historii miejscowości związanej z życiem i twórczością poety, którą przedstawił gospodarz łubowickiego Towarzystwa Eichendorffa – Józef Pater. Po wizycie w Łubowicach goście mogli przyjrzeć się nowo wybudowanej hali sportowej w Rudniku. Podczas rozmów, które odbywały się w ciepłej i serdecznej atmosferze omówiono plan współpracy obu samorządów na najbliższy rok.

 

/Gmina Rudnik/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here