Jak sprawdzić firmę turystyczną

0

Czas wakacji, to okres wzmożonego ruchu turystycznego. Dlatego, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Każda firma organizująca imprezy turystyczne powinna posiadać wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystyki Marszałka Województwa. Rejestrując firmę turystyczną należy przedstawić m.in. zabezpieczenie finansowe. Zgoda na działalność jest bezterminowa, jednak zabezpieczenie finansowe przedstawiać trzeba co roku. Obejmuje ono pokrycie kosztów powrotu do domu turystów przebywających za granicą oraz pokrycie zwrotu wpłat w razie niewywiązania się przez biuro z warunków umownych.

- reklama -

 

Klient biura podróży może poprosić o okazanie bieżącego wpisu do rejestru.Jego numer powinien też znajdować się na każdej umowie zawieranej między podróżnym a biurem. Na jego podstawie w Wydziale Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego można dowiedzieć się, czy dane biuro działa zgodnie z prawem oraz czy wpis do rejestru jest dalej aktualny. Ponadto istnieje możliwość zweryfikowania legalności biura podróży na ogólnodostępnej stronie internetowej Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Ministerstwa Sportu i Turystyki. Obecnie na liście znajduje się 426 biur z województwa śląskiego.

 

Jeśli jesteśmy niezadowoleni z usługi, możemy złożyć skargę. W  przypadku składania skarg powinniśmy pamiętać, że jeżeli biuro turystyczne nie ustosunkuje się do reklamacji na piśmie w terminie 30 dni od dnia jej złożenia, uważa się, że uznało reklamację za uzasadnioną. Jeżeli odpowiedź biura nie jest dla nas satysfakcjonująca roszczenia można skierować na drogę sądową lub do Urzędu Marszałkowskiego. W takim wypadku występuje on jako mediator między klientem a biurem. W ubiegłym roku do Urzędu wpłynęło 38 skarg na operatorów z województwa. W tym roku dotychczas 6.

 

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here