Czytelnik raciborz.com.pl zastanawiał się czy forma więziennik jest poprawna. Prof. Jan Miodek odpowiada na to pytanie i tłumaczy też różnice etymologiczne w kręgu znaczeniowym wyrazu więzienie. Posłuchaj!
Anna Burek: Panie Profesorze, czy wyraz więziennik może być używany zamiennie z wyrazem więzień, czy on w ogóle istnieje i jest poprawny?
Prof. Jan Miodek: W 1937 roku, kiedy Stanisław Szober wydawał swój Słownik ortoepiczy języka polskiego, który po wojnie był wiele razy wznawiany pod tytułem Słownik poprawnej polszczyzny, to proszę sobie wyobrazić, że tam kobieta – więzień była określana mianem więźnicy, chociaż też już cała powojenna Polska mówiła o więźniarce. Był więzień i więźniarka. Natomiast w słowniku Szobera, więźniarka była pojazdem służącym do przewożenia więźniów. W wypadku tego pola semantycznego związanego z więzieniem, nastąpiły jednak dość istotne zmiany morfologizne, że dzisiaj mamy więźnia i więźniarkę, więźnicy w ogóle nie ma, a więziennik to też jest słowo chyba nieistniejące zupełnie – ono jest strukturalnie poprawne, ale więzień jest zbyt mocno zadomowiony w polszczyźnie, żebym miał teraz proponować więziennika…
Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Od października znów co tydzień, profesor na łamach portalu wyjaśniać będzie jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.
Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.
o, już myślałam, że to koniec edycji Miodka. Czyli od października znów będzie można pytać?
Wyłączać światło a nie wyłanczać… przyszedłem
wcześniej, a nie przyszedłem szybciej, jak już to szedłem szybciej przez co
jestem wcześniej… wziąć a nie wziąść… pozdrawiam wszystkich chcących poprawiać
swoją polszczyznę :)))
Wyłączać światło a nie wyłanczać… przyszedłem
wcześniej, a nie przyszedłem szybciej, jak już to szedłem szybciej przez co
jestem wcześniej… wziąć a nie wziąść… pozdrawiam wszystkich chcących poprawiać
swoją polszczyznę
Wyłączać światło a nie wyłanczać… przyszedłem wcześniej, a nie przyszedłem wcześniej, jak już to szedłem szybciej przez co jestem wcześniej… wziąć a nie wziąść:))) SeeYouNara