![koncert umuzykalniajacy rck](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/02/koncert-umuzykalniajacy-rck.jpg)
Grę na kontrabasie zaprezentował Piotr Kucharz. Młodzi melomani poznali budowę instrumentu, a także wysłuchali zagranych na nim utworów.
Ostatni koncert umuzykalniający przed feriami zimowymi zabrzmiał wyjątkowo nisko, ponieważ główną rolę odegrał kontrabas. Po wcześniejszym poznaniu skrzypiec, altówki i wiolonczeli uczniowie klas I-III raciborskich szkół mieli okazję zapoznać się z kolejnym instrumentem smyczkowym.
Grę na kontrabasie zaprezentował Piotr Kucharz – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, nauczyciel w PSM I stopnia w Raciborzu oraz w PSM II stopnia Jastrzębiu Zdroju i Gliwicach, a także muzyk współpracujący z Operą Śląską w Bytomiu oraz orkiestrą kameralną w Jaworznie. Artysta gra zarówno muzykę klasyczną, jazz, a nawet tanga Piazzolli. Na fortepianie towarzyszył mu Jarosław Pawłowski – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, nauczyciel raciborskiej szkoły muzycznej i członek Grupy Bez Nazwy działającej przy RCK.
Koncert rozpoczął się od zagranego przez pianistę „Mazurka F-dur” Fryderyka Chopina, który uczniowie wspólnie wyklaskiwali, rozpoznając ukryte w nim rytmy mazura i oberka. Następnie Piotr Kucharz razem z prowadzącym koncerty Franciszkiem Borysowiczem zaprezentowali budowę kontrabasu, wyjaśniając funkcje jego elementów: strunnika, podstawka, główki, podstrunnicy, pudła rezonansowego z efami, strunnika i stopki. Dzieci szybko zauważyły, że dźwięk kontrabasu jest niższy od wcześniej poznanych instrumentów. Chętnie odgadywały zagrane nuty i dowiedziały się, jak przestraja się struny. Najodważniejsi mieli nawet okazję samodzielnie zagrać na instrumencie – w tym również wiceprezydent Raciborza Michał Kuliga.
W programie koncertu znalazły się takie utwory jak m.in. „Taniec słonia” Camilla Saint-Saënsa oraz jego współczesna wersja autorstwa Davida Waltera. Publiczność miała także okazję posłuchać młodego talentu – 9-letniego Juliana Ciary, ucznia raciborskiej PSM, który po zaledwie pół roku nauki pod okiem Piotra Kucharza wykonał „Piosenkę francuską” W.A. Mozarta. Julian przybył ze swoim dużo mniejszym kontrabasem i oczarował publiczność swoją odwagą i grą.
Piotr Kucharz miał jeszcze drugi (duży) kontrabas ze sobą, by pokazać uczniom, jak strojony jest instrument w orkiestrach (A), a jak do gry solowej (G). Muzyczne spotkanie zakończył pokaz wirtuozerii muzyka, który wykonał wypełnioną flażoletami „Tarantellę” Giovanniego Bottesiniego, „Walc nr 23” Domenico Dragonettiego, „Prośbę dziecka” Roberta Schumanna oraz „Walc” Brahmsa.
Na zakończenie artyści i Franciszek Borysowicz otrzymali kwiaty. Było to kolejne niezapomniane spotkanie z muzyką, a następne odbędzie się już 18 marca.
fot. RCK
oprac. /kp/