W ubiegłym roku aż 20 tysięcy polskich dzieci padło ofiarą domowej przemocy. Trzeciego sierpnia ruszyła ogólnopolska akcja "Kocham. Nie biję!", która ma za zadanie przeciwdziałać przemocy w rodzinie i ograniczyć jej skutki.
Fundacja Krajowe Centrum Kompetencji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia, Komenda Główna Policji, Rzecznik Praw Dziecka, największe stacje telewizyjne oraz polscy artyści zjednoczyli siły, by wspólnie uświadomić jak ważne i cenne jest wychowywanie dzieci bez przemocy.
"Kocham – nie biję", "Kocham – mam czas", "Kocham – reaguję" i "Kocham – nie krzyczę" – to cztery główne hasła kampanii, które mają dać do myślenia przede wszystkim rodzicom oraz tym, którzy widząc rodzinne tragedie nie reagują. Obojętność to jeden z największych problemów polskiego społeczeństwa, dlatego głównym celem kampanii jest podnoszenie społecznej wrażliwości na wszelkie przejawy agresji pojawiającej się w najbliższym otoczeniu.
Kampania ma charakter ogólnopolski. W miastach pojawią się bilbordy i spoty telewizyjne przedstawiające znane osoby z dziecmi. Pokazując znanych i lubianych, uśmiechniętych rodziców i ich szczęśliwe dzieci, Fundacja Krajowe Centrum Kompetencji i partnerzy akcji, chcą uświadamiać innym rodzicom, że można i warto wychowywać dzieci bez przemocy i agresji. Jednorazowa kampania przynosi chwilowe efekty. Potrzebne jest cykliczne powtarzanie takich akcji, po to żeby na trwałe zmienić postawy społeczne. Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne to mroczne tajemnice wielu polskich rodzin. Ważne jest, żeby przypominać ludziom, że w życiu warto postępować inaczej, że ważne jest wychowanie dziecka w relacjach wzajemnego zrozumienia, partnerstwa, miłości i ciepła rodzinnego – wyjaśnia Konrad Wojterkowski, pomysłodawca i fundator Krajowego Centrum Kompetencji.
Kampania wpisana została do Rządowego programu „Ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań” „Razem Bezpieczniej”. Pozwoli to na efektywne reagowanie na każdy przypadek przemocy w rodzinie zgłoszony za pośrednictwem infolinii o nr 0801 109 801. Dzięki współpracy z Policją wszystkie przypadki wymagające nagłej interwencji będą zgłaszane do jednej z Wojewódzkich Komend Policji, a za ich pośrednictwem do lokalnych jednostek Policji na terenie całego kraju.
/p/
Dzięki takim ludziom jak p. Konrad Wojterkowski, który to wszystko zorganizował, być może zmieni się sposób myślenia rodziców na temat wychowania swoich dzieci. Takich akcji powinno być więcej, w tym sensie, że dających pozytywny przekaz i pokazujących alternatywny sposób traktowania pociech. Zazwyczaj kampanie tego typu prezentowały ponure obrazki bitych maluchów, a tu jest inaczej. Fajny pomysł i wykonanie.
Ta kampania społeczna była fajna, inna niż pozostałe, zapadająca w pamięć. obecność znanych ludzi na pewno zrobiła swoje. Organizatorzy – KCK, a w szczególności Konrad Wojterkowski bardzo ładnie to wszystko zaplanowali i zrealizowali, z wielkim rozmachem i konsekwencją