Dzień Sybiraka na Jeruzalem

0

Na cmentarzu Jeruzalem odbyły się uroczystości upamiętniające sowiecką agresję na Polskę 17 września 1939 roku. Rocznica ta od kilku lat obchodzona jest również jako Dzień Sybiraka.

Zebrani pod Pomnikiem Sybiraka członkowie raciborskiego oddziału Związku Sybiraków, przedstawiciele władz samorządowych, policji i wojska, kombatanci i młodzież oddali hołd ofiarom masowych wywózek w głąb ZSRR. Dariusz Malinowski przypomniał w krótkim przemówieniu tragedię będącą udziałem setek tysięcy naszych rodaków, którzy znaleźli się pod jarzmem stalinowskiego reżimu. Syberia i Sybir to nie są pojęcia tożsame – podkreślił – Syberia to termin geograficzny, Sybir – symbol męczeństwa Narodu Polskiego od kilku wieków.

- reklama -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Syberia to ziemia zroszona polską krwią i łzami. To nasza Golgota, Golgota wschodu – potwierdziła Teresa Pawłowska ze Związku Sybiraków.

 

 

 

 

 

 

 

 

Głównym punktem uroczystości była Droga Krzyżowa Sybiraka, prowadzona przez o. Lucjana Franka z parafii św. Paschalisa. Na zakończenie zespół Perspektywa zaśpiewał Pieśń Sybiraka, a zgromadzeni złożyli kwiaty pod pomnikiem.

 

/pas/

 

czytaj także:

Po pierwszym września siedemnasty

70 rocznica agresji ZSRR na Polskę

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here