
To polskie święto państwowe, obchodzone co roku 16 października, ustanowione w hołdzie papieżowi-Polakowi Janowi Pawłowi II, a także święto kościelne obchodzone jako Dzień Papieski (niedziela, najbliższa dacie 16.X) od 2001 roku. W tym roku Dzień Papieski przypada 11 października.
16 października 1978 roku arcybiskup krakowski, kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II.
Święto państwowe
16 października został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP 27 lipca 2005 roku – jak stwierdzono w ustawie – „w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory”. Ustawę ustanawiającą święto poparło 338 posłów, trzech było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Święto było obchodzone po raz pierwszy w 2005 roku. Święto nie jest dniem wolnym od pracy.
Święto kościelne
Od roku 2001 roku obchodzony jest również w polskim Kościele Dzień Papieski – dzień wdzięczności, łączności duchowej z ojcem świętym, Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada w niedzielę przed 16 października – rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Koordynatorem przedsięwzięć jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Tematy Dni Papieskich:
-
2001 – Pontyfikat Przełomów
-
2002 – Jan Paweł II – świadek nadziei
-
2003 – Jan Paweł II – Apostoł Jedności
-
2004 – Jan Paweł II – pielgrzym pokoju
-
2005 – Jan Paweł II – Orędownik prawdy
-
2006 – Jan Paweł II – Sługa Miłosierdzia
-
2007 – Jan Paweł II – Obrońca godności człowieka
-
-
2008 – Jan Paweł II – Wychowawca młodych
-
2009 – Jan Paweł II – Papież wolności
/m/




![Historia Śląska zapisana w losach jednej rodziny. Spotkanie z Łukaszem Schubertem w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Historia Śląska zapisana w losach jednej rodziny. Spotkanie z Łukaszem Schubertem w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/Lukasz-Schubert.jpg)
![Ada Tril prezentuje teledysk do singla „Atacama” [WIDEO] Ada Tril](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/03/ada-tril.jpg)

![119 wolontariuszy wyjdzie na ulice Raciborza podczas 34. Finału WOŚP [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/wosp-raciborz.jpg)
![Jak przygotować miasto na zmiany klimatu? Racibórz konsultuje plan działań [ZDJĘCIA] mpa raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/mpa-raciborz-1-1.jpg)




![Sąd Rejonowy w Raciborzu wśród liderów edukacji prawnej w Polsce [ZDJĘCIA] Sąd Rejonowy w Raciborzu wśród liderów edukacji prawnej w Polsce](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/sad-rejonowy-raciborz-marzena-korzonek.jpg)



![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)
![Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Raciborza [ZDJĘCIA] [WIDEO] Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Raciborza](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/orszak-trzech-kroli-raciborz-218x150.jpg)

![Raciborska biblioteka zaprosiła na wykład o działalności ks. Franciszka Blachnickiego w Rydułtowach [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka zaprosiła na wykład o działalności ks. Franciszka Blachnickiego w Rydułtowach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/dr-Mateusz-Sobeczko-mgr-Patrycja-Tomiczek-ks-Franciszek-Blachnicki.jpg)






