Rzeźby Andrzeja Pochopienia na wystawie w Bielsku-Białej

18 grudnia w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej odbył się wernisaż prac kuźniańskiego artysty Andrzeja Pochopienia. Zobacz zdjęcia z wystawy.

W skład wystawy, którą można oglądać do 15 stycznia 2010 r. wchodzą przede wszystkim płaskorzeźby – tryptyki o tematyce bożonarodzeniowej oraz różnorodne rzeźby figuralne – postacie Frasobliwego, aniołów i świętych.

- reklama -

– Dzisiejsza wystawa ma charakter szczególny. Nie tylko dlatego, że jest ostatnią w tym roku, ale ze względu na klimat świąt, które niebawem się rozpoczną – powiedział na wstępie Leszek Miłoszewski – dyrektor bielskiego ROK-u.

 

Wśród przybyłych na wystawę gości znaleźli się m. in. Bogdan Kocurek – dyrektor Książnicy Beskidzkiej, a zarazem szef rady programowej Regionalnego Ośrodka Kultury, Franciszek Kopczak – dyr Miejskiego Domu Kultury, Józef Szypuła – szef Stowarzyszenia Twórców Ludowych – Oddział  w Czechowicach-Dziedzicach, jak również przedstawiciele Fundacji Zofii Kossak z siedzibą w Górkach Wielkich. Autora przepięknych płaskorzeźb wspierała ponadto ośmioosobowa delegacja z Kuźni Raciborskiej z radnym powiatowym Władysławem Gumieniakiem na czele.

Skąd pomysł, by prace Andrzeja Pochopienia zaprezentować właśnie w Bielsku-Białej? Odpowiedzi na to pytanie udzielił Zbigniew Micherdziński – organizator wystawy. – Galeria, którą prowadzę już 19 lat poświęcona jest głównie sztuce ludowej. Oglądam przeróżne wystawy w całej Polsce i szukam artystów, którzy spełnialiby moje oczekiwania. I tak pewnego razu dostrzegłem właśnie pana Pochopienia oraz jego tryptyki, które – jak się okazało – były strzałem w dziesiątkę – tłumaczy.

 

Kilka słów do zebranych skierował również sam autor rzeźb, który wystawę zadedykował swojej zmarłej przed miesiącem mamie. – Przyjechałem z Kuźni Raciborskiej, tej samej, gdzie w 1992 r. największy pożar Europy zniszczył prawie 8,5 tys. ha lasu. Ale to już historia. Jest nowy las. Dzisiaj, w przededniu Świąt Bożego Narodzenia, świąt bliskich naszemu sercu spotykamy się, abyśmy mogli w godny sposób przygotować się do przeżycia tajemnicy narodzin Jezusa. Mam nadzieję, że spotkanie ze sztuką, jak również towarzysząca oprawa artystyczna sprosta temu zadaniu – powiedział laureat "Mieszka AD 2008".

O precyzji dzieł Andrzeja Pochopienia świadczą nie tylko słowa innych twórców, ale i ludzi niezajmujących się sztuką. – Jestem urzeczona prezentowanymi tu płaskorzeźbami – mówiła podczas wernisażu Magdalena Karasińska. – W dziełach tych widać niezwykły kunszt oraz dokładność, jaką autor przykłada do wykonania swojej pracy – dodała bielszczanka.

 

Wystawę uatrakcyjnił mini koncert kolęd, wśród których znalazły się m. in. "Gdy się Chrystus rodzi", "Cicha noc" czy "Jezus malusieńki". Na pianinie zagrała Ewa Kuryś-Kupka – na co dzień nauczycielka klasy fortepianu Szkoły Muzycznej w Żywcu, na flecie poprzecznym natomiast jej córka Dorota.

/BaK/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj