Zniesiono możliwość odliczania VAT-u od paliwa

0

Ministerstwo finansów przywróciło stan sprzed grudnia 2008 roku w zakresie możliwości odliczania podatku VAT od zakupionego paliwa dla wszystkich samochodów do 3,5 tony. Przepis będzie obowiązywał w latach 2010-2012.

Opracowano nowe rozwiązania prawne dotyczące odliczania VAT-u od zakupu samochodów i paliwa, a także wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych. Nowe przepisy weszły w życie w styczniu tego roku. Proponowane rozwiązania pozwolą na częściowe odliczanie podatku VAT, bez względu na to, czy samochód posiada tzw. kratkę, czy nie. Ministerstwo przewiduje także wprowadzenie możliwości odliczenia 60 proc. VAT-u, jednak nie więcej niż 6 tys. zł od zakupu każdego samochodu o masie całkowitej do 3,5 tony. Aby te rozwiązania można było wprowadzić w życie wymagane było skierowanie wniosku do Komisji Europejskiej o przyznanie okresu przejściowego na lata 2010-2012 celem ograniczenia prawa do odliczania VAT-u.

- reklama -

 

W zakresie odliczania VAT od zakupionego paliwa ministerstwo przywróciło stan sprzed grudnia 2008 r., czyli zniesienie możliwości odliczania VAT od zakupionego paliwa dla wszystkich samochodów do 3,5 t w latach 2010-2012. Okres zawieszenia prawa do odliczenia rozpoczął się 1 stycznia 2010 roku.

 

Obecnie ministerstwo nie chce utrzymać odliczania VAT-u od paliwa wyłącznie dla samochodów z kratką, ani rozszerzyć tego prawa na wszystkie samochody. Dlatego proponuje trzyletni okres zawieszenia, aby po tym czasie, uwzględniając sytuację gospodarczą, podjąć ostateczną decyzję w tym zakresie.

 

W tym celu ministerstwo finansów, na podstawie art. 177 Dyrektywy 112, wystąpiło do Komitetu ds. VAT w UE z wnioskiem o czasowe zawieszenie prawa do odliczania podatku VAT od paliwa dla samochodów z "kratką".

 

/w/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here