Ogólnopolski System zastrzegania dokumentów tożsamości

0

Z uwagi na coraz bardziej wyrafinowane formy przestępczości z wykorzystaniem skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości, z inicjatywy ZBP, został uruchomiony ogólnopolski System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE (System DZ).

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty tożsamości. Ogranicza możliwości ich późniejszego wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która dokumenty utraciła.

- reklama -

 

Tylko w 2008 r. Policja zanotowała ponad 19 tysięcy przypadków posługiwania się dokumentami innej osoby i ponad 30 tysięcy przypadków podrabiania dokumentów tożsamości. W tym samym czasie w bankach odnotowano ponad 12 tys. prób dokonania oszustw z użyciem skradzionych lub podrobionych dokumentów na ogólną kwotę ponad 320 mln złotych. Każdego dnia przestępcy podejmują kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym dokumentem, przy różnego rodzaju transakcjach.

 

Należy pamiętać, że wobec nasilających się prób wyłudzeń z wykorzystaniem cudzej tożsamości, samo zgłoszenie utraty dokumentów na policji czy w urzędzie już nie wystarcza! Powinno się jak najszybciej, dla własnego bezpieczeństwa oraz ochrony swojego mienia, zgłosić to w banku, składając stosowny wniosek o dokonanie zastrzeżenia w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

 

Co robić w przypadku utraty dokumentów?
– Natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.
– Powiadomić policję (gdy utracono je w wyniku kradzieży).
– Wyrobić nowy dokument.

 

Gdzie zastrzegać?
– w każdej placówce swojego banku (w Systemie DZ uczestniczą prawie wszystkie banki w Polsce)
– jeżeli ktoś nie ma rachunku bankowego, powinien zastrzec dokumenty w banku przyjmującym zastrzeżenia od wszystkich osób (lista na www.dokumentyzastrzezone.pl ).

 

Jakie dokumenty należy zastrzegać?
Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny oraz karta płatnicza.

 

(Źródło: strona internetowa Związku Banków Polskich)

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here