Prof. Jan Miodek o sylwestrze – XXXIX

0

Która z form pytania jest poprawna: gdzie spędziłeś sylwestra? czy: gdzie spędziłeś sylwester? – pyta Czytelniczka Portalu raciborz.com.pl. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie profesorze, pojawiają się różne wersje pytania o spędzenie sylwestra. Jedni mówią: gdzie spędziłeś sylwestra, inni: gdzie spędziłeś sylwester. Która z form odmiany nazwy tej imprezy jest poprawna? Ta, która realizuje odmianę imion i nazw własnych czy ta, która jest zgodna z odmianą nazw rzeczy martwych?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek: Odmieniamy tak, jak własne imię i tylko jest różnica taka, że kiedy mówimy o imieniu własnym, to piszemy tego Sylwestra przez duże S, to jest truizm, ale muszę go tu powtórzyć, natomiast kiedy mówimy o sylwestrze – zabawie, święcie, jakim jest dla ludzi na całym świecie przełom starego i nowego roku, to wtedy oczywiście piszemy tegoż sylwestra przez małe s. Tak jak imię Walenty przez duże W, ale walentynki przez małe w, imię Andrzej przez duże A, ale andrzejki – ostatni dzień listopada, przez małe a.

 

 

Słuchaj:
 
 
 
 
 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 

Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  

 

 

 

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here