Jak skutecznie ogrzać nasze domy

1

Zima wciąż trzyma nas w swych lodowych szponach. Ogrzewanie jest szeroko rozumianym pojęciem, choć w zakresie naszych polskich domów można skoncentrować się wokół węglowej, gazowej i elektrycznej technologii grzewczej. Pierwsi ludzie ogrzewali się przy ogniskach, zaś w późniejszych czasach korzystano z glinianych pieców.

„Centralne” było znane już w starożytnym Rzymie. Oprócz akweduktów, kanalizacji, dróg, wodociągów i porządku publicznego rzymianom zawdzięczamy bowiem hypokaustum – system grzewczy bazujący na pozostawieniu w przestrzeni podpodłogowej i ściennej pustych przestrzeni, w których krążyło doprowadzane z pieca powietrze. Kolejnym postępem była konstrukcja pieców kaflowych, które upowszechniły się pod koniec średniowiecza (z ciekawego, późnogotyckiego egzemplarza słynie nasze raciborskie muzuem ) i wciąż można spotkać je w mieszkaniach starszego typu.

- reklama -

Pod koniec XIX wieku, za sprawą Holly Steam Combination Company w Stanach Zjednoczonych powstała pierwsza ciepłownia. Na ziemie dzisiejszej Polski, pierwsze elektrownie cieplne dotarły na początku XX wieku (elektrownia w Radomiu). Równocześnie, rozrastała się sieć gazownicza, umożliwiając (bogatym) instalacje domowych kuchni gazowych. W Raciborzu, gazownia powstała już w roku 1857.

Do najpopularniejszych technologii grzewczych należą dziś opał w domowym piecu (zazwyczaj w domkach jednorodzinnych), bądź podłączenie do sieci centralnego ogrzewania (w blokach). Powszechne jest również droższe ogrzewanie gazowe. Ciekawą alternatywą na dogrzanie wybranych pomieszczeń, jest inwestycja w termowentylatory , grzejniki olejowe oraz zapewniające niesamowitą atmosferę kominki .

 

 

W zależności od ustalonej mocy, postawiony w odpowiednim miejscu termowentylator może stanie zapewnić ciepło dla całego pomieszczenia. Odpowiednie przeliczniki zakładają, iż jeden przeciętny termowentylator, pozwala na utrzymanie ciepłoty pomieszczenia o 40 stopni wyżej niż w otoczeniu zewnętrznym. Przeciętna "farelka" wyposażona jest w dwa pokrętła. Pierwsze reguluje moc nawiewu, drugie steruje grzałką odpowiadającą za jej temperature. Takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie termowentylatorów jako wiatraków dla cieplejszych dni. Wadą termowentylatorów jest jednak względnie wysoka cena pracy urządzenia oraz poruszenie obiegu powietrza w pomieszczeniu, co sprzyja przemieszczaniu się w nim kurzu

Alternatywą dla dogrzania są akumulujące ciepło grzejniki. Popularna budowa żeberkowa zapewnia im większą powierzchnie dla oddawania ciepła Ważne, aby grzejniki (w tym wszelkiej maści kaloryfery) stały odsłonięte zarówno przez meble jak i zasłony czy firanki. Zasłonięcie urządzeń powoduje, iż ogrzane powietrze płynie wpierw w górę i do okien, zamiast równomiernie rozchodzić się po pomieszczeniu. Ponadto, grzejniki olejowe (w przeciwieństwie do konwektorowych) dłużej trzymają zgromadzone ciepło oraz nie powodują uciążliwej dla alergików rotacji mieszkalnych roztoczy.

 

Hitem ostatnich lat, są jednak kominki elektryczne. Ich wygoda działania pozwala na ogrzanie nie tylko pomieszczeń, co także atmosfery w naszych rodzinnych domach.

 

Urządzenia grzewcze dostępne w sklepie www.wiesz.pl

 

Artykuł opracowano we współpracy z:

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. Czuję nawiązanie do Monty Pythona 😉

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here