Roztopy: służby uspokajają, powodzi (póki co) nie będzie

Po trwającej długie tygodnie zimie niecierpliwie wypatrujemy wiosny. Dla niektórych jednak trwająca kilka dni odwilż to wystarczający powód, by z niepokojem obserwować Odrę. Służby miejskie twierdzą, że powódź nam nie grozi.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu w komunikacie o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w najbliższych dniach ostrzega o nocnych opadach deszczu, roztopach i porannym oblodzeniu. Ani słowa o możliwości powodzi. Tymczasem raciborzanie, zwłaszcza mieszkańcy Ostroga, Płoni, Obory i innych najbardziej narażonych na zalanie dzielnic z niepokojem obserwują znikające w oczach hałdy śniegu i porównują wyskość wody w Odrze. Ludzie boją się powtórki z roku 1997.

- reklama -

Wg w/w komunikatu do jutra rana przewiduje się temperaturę dodatnią przez całą dobę, a w nocy opady deszczu, chwilami intensywne. Na kolejną dobę przewidywany jest nocny spadek temperatury poniżej 0°C powodujący zamarzanie mokrej nawierzchni po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Prognozy pogody na najbliższe dni przewidują dodatnią temperaturę, która sprawi, że śnieg będzie w szybkim tempie topniał. Czy grozi nam zatem zalanie?

– Stan wody na Odrze w Raciborzu daleki jest od ostrzegawczego, a co dopiero alarmowego – uspokajają pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu – również raporty z innych punktów pomiarowych nie wskazują na zagrożenie, wszędzie stan jest niski lub średni, w górach także nie ma dużo śniegu, więc odwilż nie grozi powodzią. Uspokajający jest też fakt, że nocą temperatura spada poniżej zera, co uniemożliwia gwałtowne roztopy. Nie wykluczone są natomiast lokalne podtopienia, wynikające ze stanu sieci kanalizacyjnej po zimie.

Powodów do niepokoju nie widzi też Maciej Basista z raciborskich wodociągów: -Stan wód jest niski. Śnieg zwożony jest na oczyszczalnię w dużych ilościach, jednak ta nie ma problemu z jego przyjmowaniem. Również kanalizacja nadąża z przyjmowaniem dużej ilości wody ze stopniałego śniegu. Problem mógłby pojawić się, gdyby wystąpiły np. intensywne opady deszczu lub zaczął wiać silny wiatr przyśpieszający topnienie. Gdy nie ma wiatru, wzrost temperatury nawet do 10st. Celsjusza nie grozi aż takimi roztopami, z którymi kanalizacja mogłaby sobie nie poradzić – uspokaja Basista.

Poziom wód w cm, stan na  19 luty, opracowany przez Miejskie Centrum Reagowania i Ochrony Ludności w Raciborzu

RZEKA              WODOWSKAZ           POZIOM              OSTRZEG.         ALARMOWY

Odra                     Chałupki                     163                         300                      420

Odra                         Olza                          156                         500                      610

Odra                  Krzyżanowice                 135                         360                      500

Odra                      Miedonia                     149                        400                      600

Odra                          Kożle                        296                         400                     500

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here