Poznaliśmy zwycięzców IV Konkursu Wokalnego

Anita Grudzińska, Anna Grudzińska i Natalia Pilich to zwyciężczynie czwartej edycji Konkursu Wokalnego, jaki w sobotni wieczór, 6 marca odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.

Przed blisko 250-osobową publicznością zaprezentowało się 13 osób. Występy młodych wokalistów oceniało profesjonale jury, w skład którego weszli: Jan Goldman – wieloletni juror, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, chórmistrz i muzyk, Anna Porwoł – absolwentka Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej przy Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale wokalnym, pedagog śpiewu solowego przy Fundacji Elektrowni Rybnik oraz Michał Fita – dyrektor MOKSiR, muzyk, współtwórca zespołu "Przecinek" i "Funk 4 Fun". W rolę konferansjerów wcielili się: Stefan Wardenga – pomysłodawca konkursu oraz Dominika Zawada – zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji imprezy.

- reklama -

 

– Regulamin konkursu co roku przechodzi modernizację, aby docelowo pomóc młodym wykonawcom na pełne przekazanie swojej wrażliwości artystycznej – powiedział na wstępie Stefan Wardenga. Czwarta edycja została podzielona na trzy kategorie wiekowe: 9-11 lat, 12-14 i 15-18. Do udziału w konkursie zaproszono również ośrodki kultury i placówki szkolne z gmin Bierawa i Nędza. Wzorem ubiegłych lat, zostanie wydana płyta DVD z nagraniem IV edycji Konkursu Wokalnego. Nabyć ją będzie można za 20 złotych w zakładzie fotograficznym Foto-Ziętek przy ul. Mickiewicza 5 b w Kuźni Raciborskiej.

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i tym razem nagrodzie jury towarzyszyła nagroda publiczności. Toteż w czasie, gdy jurorzy udali się na naradę, publiczność na otrzymanych przed wejściem na salę karteczkach mogła zdecydować, która z osób z poszczególnej kategorii wiekowej zasługuje na specjalne wyróżnienie. Zanim jednak ogłoszono werdykt tak jury, jak i decyzję publiczności, na scenie – najpierw osobno, a potem wspólnie wystąpiła Dominika Zawada oraz Anna Porwoł.

 

Nie było tego wieczoru występu, który nie oczarowałby jurorów. Dlatego też zdecydowano się nagrodzić wszystkich wykonawców. – Śpiew był przepiękny. Artyści, niczym olimpijczyk Małysz skakali bardzo swobodnie, wchodząc na wysokie dźwięki – oznajmił na chwilę przed ogłoszeniem werdyktu przewodniczący jury Jan Goldman. Zdumienia nie krył również Michał Fita. – Jestem pod ogromnym wrażeniem. Sami Państwo widzieliście, co się działo. Jak zobaczyłem wypełnioną salę, światła i tych młodych ludzi, to zrobiłem się miętki.

W grupie najmłodszych wokalistek I miejsce przyznano Natalii Pilich za utwór "Jak damą być". Wyróżnienie otrzymały: Daria Pichali (wykonała piosenkę "Staruszek świat" z repertuaru Anny Jantar) i Magdalena Skarupa ("Cudownych rodziców mam" Urszuli Sipińskiej).

Wśród artystek z grupy wiekowej 12-14 lat najlepszą okazała się Anna Grudzińska, która zaprezentowała przebój formacji Farba pt. "Chcę tu zostać". II miejsce zdobyła Justyna Mikunda za piosenkę "Czas nie będzie na nas czekał" grupy Blue Cafe, wyróżnienie natomiast powędrowało do Joanny Kostki ("Na dłoni" Anny Marii Jopek).

Najwięcej emocji wzbudził werdykt ostatniej, trzeciej kategorii wiekowej: Zwyciężczynią została Anita Grudzińska w przepiękny sposób wykonując utwór "Boję się" z musicalu "Romeo i Julia". II miejsce – ex aequo – przyznano Małgorzacie Prochal i Karolinie Wojtoszek, które zaśpiewały przeboje z repertuaru Maryli Rodowicz ("Dobranoc Panowie" i "Dworzec"). Na miejscu III uplasowała się Katarzyna Basisty prezentując piosenkę Hanny Banaszak "Pogoda ducha". Wyróżnienia w tej kategorii przyznano: Damianowi Sobierajowi, który wspaniale wykonał utwór "Nasza niebezpieczna miłość" z repertuaru Michała Bajora, Marcie Taratucie ("Wiosna w Paryżu" grupy Bajm) i Justynie Żórawowicz za piosenkę "Smak słów" zespołu Goya.

 

Zwyciężczyniami nagrody publiczności zostały natomiast: Natalia Pilich, Joanna Kostka oraz Karolina Wojtoszek. – Sam talent w takiej dziedzinie jak muzyka, nie wystarczy. Ja życzę wszystkim wykonawcom, żeby nie zabrakło Wam cierpliwości, motywacji, miłości do muzyki. Abyście w przyszłym roku osiągnęli jeszcze lepsze rezultaty i za kilka, kilkanaście lat, sławili Kuźnię Raciborską w świecie – powiedziała Sabina Chroboczek-Wierzchowska, która wraz z Adrianem Lepiarczykiem była fundatorką nagrody publiczności.

Kilka słów do siedzących na sali kuźnian skierował także organizator imprezy: – Gdyby nie Wy, moja radość nie byłaby taka pełna. Gdy organizuję ten konkurs i pracuję z niektórymi osobami, widzę jak się rozwijają, widzę ile ciepła przenoszą przez swoją postawę, przez śpiew, przez własną osobowość – podkreślił Stefan Wardenga, który – podobnie jak juror J. Goldman – drugi raz przywołał tego wieczoru nazwisko naszego mistrza w skokach narciarskich: – Jest tylko jeszcze jedna rzecz, która powoduje u mnie równie wspaniałe uczucie: kiedy Adam Małysz skacze daleko.

/BaK/

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Gratulacje dla wszystkich uczestników 🙂 Cala trzynastka wypadła „śpiewająco”, choć uważam, że nagroda publiczności w kat. 15-18 lat powinna przypaść Damianowi Sobierajowi.

  2. Też sądzę ,że nagroda publiczności powina przypaść Damianowi , ponieważ ma niezywykłą barwę głosu i choć jeszcze nie wyszlifowaną to będzie z niego dobry śpiewak .

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here