Mistrz z Raciborza

Raciborzanin Adam Majchrzak wywalczył mistrzostwo Polski w japońskiej szermierce IAIDO.

W miniony weekend (6-7 marca br.) w Poznaniu odbyły się IV Mistrzostwa Polski w IAIDO. To japońska sztuka walki – pochodna KENDO – szermierki rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Adam Majchrzak został indywidualnym Mistrzem Polski w kategorii NIDAN. Wraz z drużyną klubową z Opola wywalczył także wicemistrzostwo kraju. Raciborzanin jest także członkiem kadry narodowej w JODO.

- reklama -

Adam Majchrzak (34 l.) z zawodu jest informatykiem – specjalistą projektowania stron internetowych. Jest absolwentem opolskiej politechniki oraz raciborskiego „ekonomika”. Na co dzień pracuje w Gliwicach. Swe sportowe pasje realizuje w Rybniku, gdzie prowadzi szkołę JODO. W rodzinnym mieście – Raciborzu – mieszka wraz z żoną Iloną i dwojgiem maleńkich latorośli.

Sztuka walki IAIDO wywodzi się bezpośrednio z Japonii. Polega na umiejętności dobywania miecza i błyskawicznego cięcia, w sytuacji nagłego zagrożenia życia. Obecnie sztuka ta zyskała bardziej pokojowy charakter. W trakcie treningów główny nacisk położony jest na precyzję i pewność wykonania ruchu. Od osób rozpoczynających ćwiczenia nie wymaga się więc specjalnych umiejętności, czy też nadzwyczajnej kondycji fizycznej. Stąd iaido uprawia coraz szersze grono osób w różnym wieku. Jest w pełni bezpieczne, gdyż w dzisiejszych czasach ostry, kuty miecz samurajski został zastąpiony tępym mieczem wykonanym ze stopów aluminium i cynku, służącym jedynie do treningów. Nie ma więc obawy o okaleczenie siebie, czy osób współćwiczących. Iaido jest wpisane jako jedna z dyscyplin uprawianych w ramach Polskiego Związku Kendo obok kendo, jodo oraz naginata.

 

/ps/

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Super. Może kolega samuraj spusci łomot swoimi kijami samobijami paru smutnym panom, których raciborzanie mają już serdecznie dość?

  2. Witam,
    Z treningami ruszamy pełną parą od września tego roku. Kończymy aktualnie załatwiać sprawy formalne. Być może uda się jeszcze przed wakacjami rozpocząć pilotoażowo jednak nie chciałbym jeszcze nic deklarować. W każdym razie stosowna informacja zostanie ogłoszona. Już dziś serdecznie zapraszam.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here