W nowym RCKiK powstanie baza dawców szpiku

W raciborskim "krwiodawstwie" będzie można nie tylko oddać krew, zostanie ono przystosowane również dla potencjalnych dawców szpiku kostnego. – Zainteresowanie jest ogromne – twierdzi Maria Wiecha, dyrektor RCKiK. Nowy obiekt Centrum zostanie oddany do użytku w listopadzie br.

– Przez długą zimę było trochę przestoju w pracach, ale inwestycja będzie gotowa pod koniec listopada, zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym przez Ministerstwo Zdrowia – zapewnia Maria Wiecha, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Ministerstwo wyasygnowało właśnie ostatnią transzę przewidzianego na ten rok dofinansowania  w kwocie 5,5 mln złotych. Całość inwestycji szacowana jest na ok. 20 mln złotych. Za te pieniądze powstaje jedno z najnowocześniejszych w kraju, kompleksowo wyposażone centrum krwiodawstwa, w pełni odpowiadające rygorystycznym wymogom sanitarno – higienicznym. Dotychczasowy obiekt zostanie wyłączony z działalności polegającej na pobieraniu, przetwarzaniu i magazynowaniu krwi, po remoncie jedynie piwnice zostaną zaadaptowane jako zaplecze magazynowe. Pani dyrektor ma co prawda dość śmiały pomysł na zagospodarowanie go w przyszłości, ale zastrzega, że za wcześnie jeszcze by o tym mówić. Nowością będzie możliwość wykonywania w nowym centrum oznaczenia antygenów HLA, co pozwoli stworzyć w Raciborzu bazę dawców szpiku kostnego.

- reklama -

 

 

Pani dyrektor pokazuje, jak już wkrótce będzie wyglądała
nowa siedziba kierowanej przez nią placówki
 

 

Wizualizacje nowego RCKiK przedstawiły Maria Wiecha i Barbara Wydryński

 

 

W nowym RCKiK dawcy krwi będą mieli do dyspozycji 3 tys. metrów kwadratowych w miejsce dotychczasowych ośmiuset. Zachowany będzie całkowity reżim sanitarny, tylko uprawnione osoby będą miały dostęp do pomieszczeń, gdzie przechowywana jest krew. – Jeśli dodać do tego ponad 50 tys. donacji odnotowanych w 2009 roku, to wszystko sytuuje nasze RCKiK wśród największych centrów  – opowiada M. Wiecha. Pani dyrektor ma nadzieję, że będzie jeszcze lepiej. Podkreśla, że na sukces składa się ogromna praca całej rzeszy ludzi, personelu i dawców, prowadzone akcje promujące oddawanie krwi, festyny etc. Ważnym etapem było także nabycie ambulansu – mobilnej stacji krwiodawstwa.

 

 

Budynek jeszcze jest szary, ale wkrótce będzie czerwony

 

 

Dyrektor Wiecha przypomina krwiodawcom, że oddaną krew mogą odliczyć od podatku

 

 

Jedyne co martwi Marię Wiechę, to ciągłe uszczuplanie przywilejów dla honorowych dawców krwi. – Za oddanie krwi należy się dzień wolny od pracy, ale bardzo często nie jest to respektowane. Znacznie ograniczono listę leków refundowanych dla krwiodawców – skarży się. Czasami dochodzi do sytuacji wręcz nieprzyjemnych: zgodnie z uchwałą Rady Miasta z 2003 roku, honorowi krwiodawcy mogą korzystać nieodłatnie z publicznych środków komunikacji. Dotyczy to jednak tylko terenu Raciborza i zdarzało się, że nieświadomi tego krwiodawcy karani byli za jazdę bez biletu, ponieważ autobus jechał np. do Krzyżanowic czy Kornowaca. – Może Rada Powiatu i rady okolicznych gmin mogłyby podjąć jakieś kroki, by krwiodawcy mogliby jeździć bez biletów również na ich terenie. To nie są jakieś wielkie pieniądze – apeluje M. Wiecha podkreślając jednocześnie, że ci ludzie nie oczekują za swoją krew niczego w zamian i robią to bezinteresownie.

 

/ps/

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. A ja w raciborskim PKMie uzyskałem informację, że trzeba być zasłużonym dawcą krwi (czyli oddać 6 litrów krwi w przypadku mężczyzni 5 litrów w przypadku kobiet) żeby mieć darmowe przejazdy więc prosze droga redakcjo o wyjaśnienie czy każdy honorowy dawca krwi może jeździć za darmo czy tylko zasłużony HDK?

  2. zgadzam się z Michasiem a Ty Janka poczekaj i zobacz a dopiero póżniej krytykuj. Moim zdaniem zarówno kolorem jak i kształtem prezentuje się okazale.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here