Miasto i powiat niziutko w rankingu Newsweeka

Newsweek opublikował ranking najlepszych polskich gmin i powiatów 2009 roku. Wśród 50 wyróżnionych próżno szukać powiatu raciborskiego, który został sklasyfikowany na 214 pozycji. W kategorii gmin 167 miejsce zajęło miasto Racibórz.

Powiat raciborski z 1035 punktami uplasował się na 214 pozycji wśród 379 powiatów sklasyfikowanych na 267 miejscach. Dla porównania, zwycięskie powiaty Kielecki, Słupski i Bielski otrzymały w granicach 15 tys. punktów. Niewielkim pocieszeniem jest fakt, że o wiele niżej znalazły się sąsiednie powiaty: wodzisławski (241 miejsce, 855 punktów) oraz rybnicki (263 miejsce – czwarte od końca, 540 pkt).

- reklama -

 

Miasto Racibórz wraz z 7 innymi gminami znalazło się ex-aequo na 167 miejscu (na 173 pozycje na których sklasyfikowano wszystkie gminy) w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Racibórz oceniono na 80 punktów, przy czym punktacja dla czołówki w tej kategorii wyniosła ponad 11 tys. punktów.

 

Samorządy oceniano w czterech kategoriach: powiatów, miast na prawach powiatu, gmin miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. W punktacji brano pod uwagę kilkadziesiąt różnych kryteriów, m.in. działania proinwestycyjne, poprawa jakości obsługi mieszkańców, rozwiązania proekologiczne, posiadanie certyfikatów ISO, unijne dotacje, obecność w internecie. W każdej kategorii otrzymywało się określoną liczbę punktów (np. 300 punktów za uchwaloną strategię rozwoju, 800 punktów za certyfikat ISO). Zwyciężyły samorządy, które w ciągu całego roku zgromadziły najwięcej punktów. Ranking przygotował Związek Powiatów Polskich.

 

– Miejsce w rankingu nie odzwierciedla w pełni w jakiej kondycji jest dane miasto czy powiat. Jednostki Samorządu Terytorialnego mogą być aktywne, ale nie do końca dbają by informować nas o wszystkich swoich przedsięwzięciach, a to powoduje, że nie dostają dodatkowych punktów rankingowych – tłumaczy Rafał Rudka z działu ekspertyz, analiz i inicjatyw systemowych Związku Powiatów Polskich.

 

Pełne rankingi gmin i powiatów znajdziesz tutaj.

 

/ps/

- reklama -

11 KOMENTARZE

  1. Rybnik- miasto na prawach powiatu wysoko. Rybnik – powiat na szarym końcu. Jako mieszkaniec tego powiatu zastanawiam się jak to wytłumaczyć, o miasto dbają a nas w d*pie mają?

  2. Zwracam uwagę na nierzetelność dziennikarską autora artykułu. Mieszkam w Raciborzu ponad 30 lat i pierwszy raz słyszę (czytam) że należymy do kategorii gmin miejsko-wiejskich!!! Wystarczyło dopisać że ranking stworzono ŁĄCZNIE dla gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Teraz należałoby napisać ile takich gmin jest w Polsce (zapewniam czytelników, że nie 173 jak pisze autor tylko ciut więcej) i mamy obraz 167 miejsca miasta, którego prezydentem, jak czytamy w bądź co bądź poważnym rankingu, jest … Jan Osuchowski.

  3. Od autora: dziękuję za zwrócenie uwagi, rzeczywiście kategoria odnosi się do gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Za błąd przepraszam, już to poprawiłem. Co do zarzutu o przekłamanie ilości gmin w Polsce – nigdzie w tekście nie napisałem, że mamy ich w kraju tylko 173, liczba ta odnosi się do ilości pozycji, na których sklasyfikowano wszystkie objęte rankingiem gminy. Aby uniknąć niedomówień i tę informację dodałem.

  4. Dziękuję za korektę informacji. Pana / Pani wcześniejsza wypowiedź sugerowała, że jest to 167 miejsce na 173 możliwe do sklasyfikowania w ramach tej kategorii, a może należało dodać, że w rankingu sklasyfikowano jedynie te spośrod ponad 900 gmin w tej kategorii, które zdecydowały się w nim uczestniczyć (obawiam się, że uczestniczyła ledwie połowa).

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here