Giną pszczoły – STOP GMO – czerwony autobus w drodze

Dzisiaj, 14 kwietnia rozpoczeła się akcja edukacyjno-informacyjna  "Giną pszczoły – Stop GMO – Czerwony autobus w drodze”. W Polskę wyruszyły specjalne autobusy wyposażone w sprzęt do wyświetlania filmów i prezentacji. W sobotę, 17 kwietnia jeden z nich pojawi się na ulicach powiatu raciborskiego.

Czerwony autobus wyposażony w sprzęt do wyświetlania filmów i prezentacji objedzie wybrane wsie, miasteczka i miasta na terenie całej Polski. Lokalni mieszkańcy będą zapraszani do autobusu, w którym obejrzą filmy i prezentacje oraz wysłuchają wykładów na temat zagrożeń GMO. Wykłady poprowadzą najlepsi specjaliści. Każde spotkanie potrwa około dwóch godzin. Autobus dotrze również na teren powiatu raciborskiego. Okazję do wysłuchania wykładu będą mieli okazję mieszkańcy Rydułtów, Pogrzebienia, Nędzy, Kuźni Raciborskiej i Krzyżanowic. Swój udział w spotkaniu w Czerwonym Autobusie zapowiedziała już młodzież szkolna oraz rolnicy. W niedzielę po godzinie 12.00 autobus opuści powiat raciborski i uda się do Cieszyna, gdzie zaplanowano kolejne spotkanie, realizowane w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej  "Giną pszczoły – Stop GMO – Czerwony autobus w drodze”.

- reklama -

 

 

GMO – organizm genetycznie zmodyfikowany to organizm inny niż organizm człowieka, w którym materiał genetyczny został zmieniony w sposób nie zachodzący w warunkach naturalnych. Innymi słowy genetyczna modyfikacja, w przypadku GMO, oznacza sztuczne wstawienie obcych genów do materiału genetycznego danego organizmu. Ingerencja ta powoduje powstanie wielu zagrożeń dla zdrowia, życia, gospodarki. Dlatego już 7 krajów UE wprowadziło całkowity zakaz na genetycznie modyfikowane uprawy. Rośnie też gwałtownie liczba regionów, które deklarują się strefami wolnymi od GMO (196 regionów typu polskie województwa, 4567 regionów typu polskie powiaty /i/lub gminy).

 

 

 
W czerwcu 2004 ICPPC – Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi włączyła się do ogólnoeuropejskiej inicjatywy "Europa wolna od GMO" walcząc o "Polskę wolną od GMO". Organizacja ta prowadzi różne rodzaje działalności, których celem jest ukazywanie zagrożeń związanych z produkowaniem żywności modyfikowanej genetycznie.

Organizatorzy akcji "Giną pszczoły – Stop GMO – Czerwony Autobus w drodze" serdecznie zapraszają mieszkańców powiatu raciborskiego do uczestnictwa w spotkaniu w czerwonym autobusie oraz do zainteresowania się problemem.

Sobota, 17 kwietnia

godz. 13.00 – 13.45: Rydułtowy, Rynek, miejsce po stacji CCP     
godz. 15.00 – 15.00: Pogrzebień, Dom Kultury    
godz. 17.00 – 17.45: Nędza, ul Strażacka, koło Straży i Urzędu     
godz. 18.15 – 19.00: Kuźnia Raciborska, Plac Zwycięstwa

Niedziela, 18 kwietnia

godz. 11.30 – 12.15: Krzyżanowice

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here