Dwa dachowania w kuźniańskim rajdzie

44 ekipy stawiły się na starcie Amatorskiego Rajdu Samochodowego o Puchar Burmistrza Miasta, który odbył się 25 kwietnia w Kuźni Raciborskiej. Zobacz fotorelację nr 1 i fotorelację nr 2.

Była to już druga tego typu impreza na terenie Kuźni Raciborskiej. Poprzedni wyścig – w mrozie i śniegu – stanowił zamknięcie rajdowego sezonu. Niedzielny rajd sprowadził się z kolei do jego otwarcia. Organizatorem imprezy, objętej w tym roku patronatem Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego jest Automobilklub "Ślązak" z Rydułtów.

- reklama -

Tegoroczny rajd składał się z dwóch etapów. Pierwszy biegł ulicami Kuźni (Krzyżowa, Kolejowa, Górnicza i Tartaczna), drugi – za Siedliskami – wewnętrzną drogą, biegnącą wzdłuż obwałowań rzeki Rudy. – Walczymy dziś o punkty, ale proszę pamiętać o jednym: najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc mimo wszystko proszę jechać z umiarem – zaapelował na wstępie do zawodników Jerzy Salwiczek – organizator imprezy. – Każde wykroczenie na trasach dojazdowych kończyć się będzie wykluczeniem z rajdu – dodał prezes AMK "Ślązak". Kilka słów do uczestników skierował również wiceprezes rydułtowskiego klubu – Janusz Gadziński. – Jedna z części wyścigu, to przejazd przez łąkę. Jest tam sporo dziur, ale to tylko po to, byście zasmakowali bardziej rajdowej jazdy.

 

Zawodnicy klasyfikowani byli w czterech klasach: a) do 700 cm3, b) od 701 cm3 do 1250 cm3, c) od 1251 cm3 do 1600 cm3 i d) od 1601 cm3 do 2000 cm3. Liczył się przede wszystkim czas przejazdu. Każdy błąd, jak choćby potrącenie elementu ustawionego na trasie przejazdu przez organizatora, kończył się naliczeniem punktów karnych (minus 5 sekund).

 

Czego oczekiwali zawodnicy po pierwszym w tym roku rajdzie? – Przede wszystkim chcemy bezpiecznie dojechać do mety. Mamy nadzieję, że nic nie stanie się z samochodem i, że wszystko skończy się dobrze – powiedział przed startem Mariusz Marek – pilot, który wraz z kierowcą Marcinem Grzonką po Kuźni ścigali się już po raz drugi. Rajdowcy samochód przygotowywali 3 miesiące. – Wewnątrz klatka bezpieczeństwa, odpowiednie fotele, kaski oraz intercom, aby wzajemnie się dobrze słyszeć – podkreśla uczestnik imprezy. A co po ukończeniu wyścigu mówili inni rajdowcy? – Jak na pierwszy raz – wrażenia niesamowite, po prostu rzeźnia – powiedział startujący z numerem pierwszym raciborzanin Tomasz Jaroni. – Odcinki były ciężkie, śliskie i zdradliwe – dodał kierowca, wciąż nie mogąc opanować emocji.

 

Nie wszystkim uczestnikom dane było ukończyć rajd. Zdarzały się drobne awarie techniczne i dwa dachowania. Kierowcom obu samochodów na szczęście nic poważnego się nie stało. Nie ucierpiał też żaden z kibiców. Nad bezpieczeństwem imprezy stale czuwała straż pożarna. Mimo dwóch wypadków, organizator rajdu imprezę uważa za udaną. – Według mnie było super. Słysząc w międzyczasie pozytywne opinie zawodników, myślę, że nie ma powodów do narzekań – powiedział na koniec Jerzy Salwiczek.

Kolejna impreza już 16 maja w Rybniku. A wyniki kuźniańskiego rajdu przedstawiały się następująco:

Klasa I (do 700 cm3):
1. miejsce – Witek Świerczek / Agnieszka Barteczko
2. miejsce – Krzysztof Hatfar / Paweł Parzych
3. miejsce – Robert Pakuła / Ewelina Pakuła

Klasa II (od 701 cm3 do 1250 cm3):
1. miejsce – Kajetan Rak / Jakub Jureczko
2. miejsce – Adam Stokowski / Mirosław Sówka
3. miejsce – Marcin Grzonka / Mariusz Marek

Klasa III (od 1251 cm3 do 1600 cm3):
1. miejsce – Mariusz Blacha / Łukasz Świtoń
2. miejsce – Łukasz Płaziński / Radosław Pochopień
3. miejsce – Mateusz Glenc / Magdalena Kołek

Klasa IV (od 1601 cm3 do 2000 cm3):
1. miejsce – Filip Andrzejak / Katarzyna Andrzejak
2. miejsce – Tomasz Żaczek / Patryk Bugdoł
3. miejsce – Jan Owczarzy / Michał Pawlucy

Klasyfikacja generalna:
1. miejsce – Filip Andrzejak / Katarzyna Andrzejak
2. miejsce – Mariusz Blacha / Łukasz Świtoń
3. miejsce – Tomasz Żaczek / Patryk Bugdoł

Za udział w Amatorskim Rajdzie Samochodowym o Puchar Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska 2010 nagrodzono również Rafała Piechulę i Tadeusza Pakułę, którzy jako jedyni startowali w klasie pojemności silnika powyżej 2000 cm3.

/BaK/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here