Pochód trzeciomajowy przeszedł ulicami Raciborza

Dzień 3 maja stanowi jedną z najważniejszych dat w polskim kalendarzu historycznym. W poniedziałek, przed południem mieszkańcy i władze miasta Racibórz uczciły pamięć twórców Konstytucji z 1791r., która stała się dowodem wielkości narodu polskiego. Zobacz zdjęcia z uroczystości.

Trzeciomajową uroczystość rozpoczęła Msza Świętą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, podczas której kazanie wygłosił ks. Infułat Marian Zagan. Wspominał w nim o przykrych doświadczeniach, jakich historia nie szczędziła Polsce. Ksiądz nawiązał w swoim kazaniu także do kwietniowej tragedii pod Smoleńskiem. – To nie na taki powrót do kraju czekały rodziny tragicznie zmarłych. Wielu z nich nie dane było dożyć późnej starości. Wykonujmy swoją pracę jak najlepiej, gdyż nie wiemy co wydarzy się jutro – mówił.

- reklama -

 

 

Po mszy przedstawiciele naszego miasta udali się pod pomnik arcybiskupa Józefa Gawliny, gdzie przy zaciągniętej warcie honorowej przez harcerzy 25. Wielopoziomowej Drużyny HSG "Czarne Pantery", oddali hołd pamięci wybitnemu Synowi Śląskiej Ziemi. Następnie pochód majowy prowadzony przez orkiestrę dętą "Plania" przeszedłszy ulicami Odrzańską i Reymonta udał się pod Pomnik Powstańców Śląskich.

 

 

W tym miejscu odbyły się główne obchody trzeciomajowe. Nastąpiło tam zaciągnięcie warty honorowej przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, wprowadzenie pocztów sztandarowych, a następnie odegranie hymnu państwowego. – Niech spotkanie naszej miejskiej wspólnoty w cieniu Orła Białego i narodowych flag stanie się okazją do uczczenia dzieła twórców pierwszej polskiej Konstytucji oraz bohaterów powstań śląskich oraz do wskazania zwłaszcza dzieciom i młodzieży blasku historii Polski – mówił Jakub Rusin, który prowadził poniedziałkowe uroczystości. 

 

 

Okolicznościowe wystąpienie wygłosił historyk i dyrektor Gimnazjum nr 5, Dariusz Malinowski. Mówił o patriotyzmie, historii i o wolności, z której jak powiedział "zdajemy właśnie egzamin". Po wystąpieniu przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacje partii, zakładów pracy i innych instytucji złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Na koniec zgromadzeni wysłuchali marszy wojskowych w wykonaniu orkiestry "Plania".

 

fot. Michał Nakraszewicz

/p/

- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. Konstytucja 3 Maja była tak wsteczna że gdy po 15 latach od jej ustanowienia cesarz Napoleon I nadawał Księstwu Warszawskiemu konstytucję to z 3 majowej konstytucji nie wykorzystał ani jednego punktu.

  2. Pragnełabm równiez zauważyć, że wartę pod pomnikiem Powstańców gdzie
    odbywały się główne uroczystości objęły druhny oraz druhowie z
    raciborskiego ZHR-u o których uważam tez warto wspomnieć i pamiętać.

  3. Tak ma Pani rację (- nik „ja”-) ale Warta przy pomniku Powstańców Śl. Harcerzy ZHR była profesjonslna jak nasze Wojsko!!!
    Natomiast sam przemarsz harcerzy,budzi wiele do życzenia. Panowie Druchowie więcej dyscypliny i powagi dla naszego święta, aby młodzi nauczyli się szacunku dla patrotyzmu!!!

  4. Harcerzez z ZHP, jak zawsze godnie reprezentują się podczas uroczystości państwowych 🙂 Z resztą ZHP widać bardzo często 🙂 aktywnie działają i angażują się w inicjatywy lokalne 😉

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here