Pięć pokoleń walczyło w powstaniach i podtrzymywało ducha polskości, aby w listopadzie 1918 r. Polacy mogli cieszyć się wolnością.
11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Trzy mocarstwa, które pod koniec XVIII w. dokonały rozbiorów I Rzeczypospolitej, doznały klęski: Niemcy i Austro-Węgry przegrały wojnę, a carska Rosja upadła w wyniku rewolucji bolszewickiej. Rada Regencyjna, organ władzy Królestwa Polskiego powołany przez niemieckich i austriackich okupantów, niepodległość ogłosiła 7 października 1918 r. 11 listopada, w dniu ostatecznej kapitulacji Niemiec, przekazała ona powracającemu do Polski z Magdeburga Józefowi Piłsudskiemu władzę zwierzchnią nad wojskiem. 14 listopada, już jako Naczelny Dowódca Wojska Polskiego, Piłsudski otrzymał pełnię władzy.
W 1937 r. Sejm uchwalił ustawę o Święcie Niepodległości. Jak wyjaśniał podczas debaty nad projektem ustawy poseł sprawozdawca, o uznaniu 11 listopada za symboliczną datę odzyskania niepodległości zdecydowały dwa fakty: po pierwsze, wtedy właśnie „źródłem i dzierżycielem” władzy w Polsce został Józef Piłsudski, a stało się to „wśród powszechnego porywu serc ze strony szerokich mas Narodu”. Po drugie, celem ustanowienia dnia świątecznego było „złożenie hołdu wielkiemu duchowi Józefa Piłsudskiego”.
Odzyskanie niepodległości świętowano jak co roku w Raciborzu. Odbył się X Turniej Brydżowy Pamięci E. Olbrota i L. Przygody oraz Turniej Strzelecki „11-11-11” o Puchar Prezydenta Miasta Raciborza, a także oficjalne obchody Święta Niepodległości pod pomnikiem Matki Polki. Z kolei na rynku miał miejsce piknik. Pojawiły się m.in. dioramy i wystawy historyczne, kontyngent iracki GRH PKW IRAK, stanowiska wystawiennicze służb mundurowych i nie tylko, kuchnia polowa oraz gra terenowa i krótkie widowisko historyczne „Przejęcie pruskiego posterunku przez Polaków”. Obchody zakończyło wspólne śpiewanie polskich piosenek przy ognisku.
/kp/