Polsko – niemiecka wymiana młodzieży w G2 w Raciborzu

W dniach od 10-17 marca w Gimnazjum nr 2 w Raciborzu goszczono już po raz 6 dwunastu uczniów szkoły niemieckiej Gesamtschule Leverkusen Schlebusch wraz z opiekunami Panią Małgorzatą Hemke i Panem Dirkiem Rodehüser.

Polscy uczniowie pod opieką koordynatorów wymiany Pani Patrycji Tkocz-Stefanowskiej oraz Pani Sylwii Nowakowskiej zorganizowali gościom niemieckim ciekawy i atrakcyjny program wymiany. W pierwszym dniu poznawano miasto Racibórz min. zwiedzono  Muzeum Raciborskie, a także  odbyła się lekcja muzealna dotycząca „Obrzędów Świat Wielkanocnych na Śląsku”. Podczas pobytu uczniów w szkole wykonano świąteczne kartki wielkanocne oraz pisanki. 

- reklama -

 

 

 

 

W ramach rekreacji sportowej uczniowie obu szkół partnerskich uczyli się tańczyć tańców nowoczesnych, rozgrywali mecze tenisa stołowego a także rozwijali swoje umiejętności sportowe na kręgielni. Odbyły się 2 wycieczki  do Zamku w Pszczynie oraz  do Sztolni „Czarnego Pstrąga” i Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Uczniowie niemieccy poprzez pobyt u rodzin mieli także okazję poznać życie codzienne rodziny polskiej, a także zawarli trwałe przyjaźnie z naszymi uczniami. Punktem kulminacyjnym wymiany uczniowskiej była wizyta u Pani Prezydent Miasta Raciborza Ludmiły Nowackiej. Uczniowie zwiedzali Urząd Miasta a także dowiedzieli się  jak  funkcjonuje urząd. Wymiana polsko- niemiecką jak co roku współfinansują rodzice naszych uczniów, Urzędu Miasta Racibórz oraz Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) w Warszawie.  Ideą wymian jest nie tylko łamanie stereotypów, ale przede wszystkim nauka praktycznego języka niemieckiego w sposób inny niż w szkole oraz zawieranie przyjaźni i otwierania się na świat.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here