Dramatyczna sytuacja nadodrzańskich wiosek w powiecie

Gmina Rudnik położona na krańcu powiatu raciborskiego, w dużej części położona w dorzeczu rzeki Odry. Z czterech nadodrzańskich wiosek, miejscowość Lasaki jako jedyna nie posiadająca obwałowań na odcinku ok. 2,2 km, jest zalana w 100%.

Z powodu silnego prądu rzeki oraz licznych wirów nie ma możliwości dotarcia do pozostałych w domostwach mieszkańców jak tylko za pomocą specjalistycznego sprzętu pływającego. Pozostałe miejscowości (Grzegorzowice, Łubowice i Brzeźnica) leżące w dorzeczu wezbranej rzeki zostały częściowo zalane. Od 17 maja trwa dramatyczna walka o ratowanie dobytku i ludzi. Do akcji skierowano wszystkie ochotnicze jednostki OSP z terenu gminy, w urzędzie trwa całodobowy dyżur osób odpowiedzialnych za koordynację całej akcji.

- reklama -

 

 

 
 
 
 

 

 

 

Podczas ewakuacji trzody chlewnej w miejscowości Lasaki zatopieniu uległ wóz strażacki należący do jednostki OSP Rudnik działającej w ramach Krajowego Systemu Ratownictwa. Na dzień 19 maja 2010r około 150 gospodarstw domowych w dalszym ciągu pozostaje pod wodą, około 418 mieszkańców gminy zostało poszkodowanych na skutek powodzi. Ewakuacja ludności i dobytku trwa na bieżąco. Do pozostałych w domostwach ludzi dostarczana jest żywność, wodada pitna, opał oraz inne niezbędne środki. Poziom rzeki od kilkunastu godzin pozostaje na wysokim, niezmiennym poziomie. Nie wiadomo kiedy woda zacznie opadać.

 

/w/

 

Czytaj także: Mieszkańcy Płoni i Brzezia w ciągłym strachu – wideo

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here