Powódź: Sytuacja w Kuźni powoli się normalizuje

Choć kuźniańskie rzeki wciąż płyną jeszcze szerokim strumieniem, a wiele ulic nadal jest nieprzejezdnych, już daje się zauważyć stopniową poprawę sytuacji powodziowej.  Zobacz zdjęcia z Kuźni Raciborskiej.

Przypomnę: Ruda i Rudka, w wyniku obfitych opadów deszczu, wystąpiły ze swoich koryt w poniedziałkowe popołudnie i zalały wiele ulic. Pod wodą znalazły się m. in. Słowackiego, Kozielska, Czarnieckiego, Staszica, Ogrodowa, Drzymały, a także Powstańców Śląskich, przez którą we wtorkowy wieczór już przelewała się woda. Na wielu odcinkach ruch został całkowicie wstrzymany.

- reklama -

Dziś już nie pada, w związku z czym w wielu miejscach – mimo wysokiego jeszcze poziomu rzek (głównie Rudki) – daje się zauważyć jej spadek. Na wielu budynkach widoczna jest linia, która wskazywała miejsce, do którego woda sięgała jeszcze wczoraj. Wyraźnie osłabł też prąd rzeki; obecnie płynie ona znacznie wolniej, a nurt nie jest już tak gwałtowny.

 

Także dziś z pomocą do poszkodowanych mieszkańców udają się pracownicy miejscowych instytucji, a także działacze organizacji pozarządowych. W akcję zaangażowany jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zakład Gospodarki Komunalnej i Miejskiej, Urząd Miejski, gdzie mieści się sztab kryzysowy, który funkcjonuje całą dobę, a także harcerze z Hufca Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka.

 

Osoby zamieszkujące zatopione obszary gminy, a potrzebujące natychmiastowej pomocy mogą cały czas zgłaszać się telefonicznie do kuźniańskiego ratusza, dzwoniąc pod numer (32) 419-14-17. Zgłoszenia przyjmowane są również w Referacie Edukacji, Sportu i Promocji, który czynny będzie do godziny 22:00. Jak dotąd – najczęściej dzwoniącymi osobami byli mieszkańcy Kuźni Raciborskiej z ulicy Ogrodowej oraz Rudy, która wraz z Turzem została całkowicie odizolowana od reszty gminy.

 

Rozdzielaniem żywności zajmuje się Aleksandra Bartoń z OSP w Siedliskach. To tam – jak poinformował mnie jeden z pracowników urzędu – trafiają wszystkie paczki, które następnie – odpowiednio przygotowane – przekazywane są najbardziej potrzebującym. Pomocy powodzianom udziela kilka grup. Każda ma wyznaczony rejon, w który udawać się będzie łodzią z artykułami pierwszej potrzeby.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here