Prof. Jan Miodek o Miłoszu – LV

0

W Zniewolonym umyśle Czesława Miłosza pojawia się zdanie: nie ma tu żadnych cytat – czy jest ono poprawne?- pyta Czytelnik. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, w tekście Miłosza słowo cytat odmienione jest według paradygmatu żeńskiego – ta cytata. Czy rzeczywiście słowo to funkcjonowało kiedyś w rodzaju żeńskim?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek:  Nie mogę tego potępić. Miłosz był starszy ode mnie o 35 lat, więc w czasach jego młodości, w czasach międzywojennych, w wydawnictwach poprawnościowych powojennych i słownikach, ten wariant rodzaju żeńskiego się pojawiał. To była ta cytata i w związku z tym: nie mam w tej pracy żadnych cytat. No ale wiemy dzisiaj, od kilkudziesięciu lat absolutnie zwycięski jest rodzaj męski – jest to ten cytat, więc: w pracy tej nie mam cytatów. Ja, już rocznik powojenny, ani razu z życiu nie użyłem żeńskiej – ta cytata, to był dla mnie zawsze rodzaj męski – ten cytat.

 

Słuchaj:

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 
Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here