Nagroda Marszałka dla raciborskiego Muzeum

W Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2009. W kategorii "dokonania z zakresu konserwacji" Muzeum w Raciborzu nie miało sobie równych.

Ustanowione w 2006 roku Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w województwie śląskim dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Nagrodami honoruje się muzea działające na terenie województwa śląskiego.

- reklama -

Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: wystawy, publikacje, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego i dokonania z zakresu konserwacji. Marszałek Województwa Śląskiego przyznał nagrody i 6 wyróżnień. Uhonorowane zostały m.in.:  Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Śląskie w Katowicach i Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Nagrodę w kategorii "dokonania z zakresu konserwacji" otrzymało raciborskie Muzeum za konserwację zespołu zabytkowych obrazów z chorągwi cechowych XVIII/XIX wieku pochodzących ze zbiorów Muzeum w Raciborzu. Każda nagrodzona placówka otrzymała z rąk wicemarszałka nagrodę w wysokości 10 000 zł.

– Województwo Śląskie to obszar o dużej kulturowej różnorodności, lecz tradycje wszystkich regionów, są kultywowane i pielęgnowane. Świadczą o tym nagrody przyznawane placówkom zarówno Górnego Śląska, ziemi cieszyńskiej czy Jury – powiedział wręczając nagrody wicemarszałek Zbyszek Zaborowski.

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here