Zmiana w wyborze radnych, czyli Kuźni zabiorą, Rudom dołożą

Zmiana liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych to jeden z tematów, który został poruszony podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.

Gmina Kuźnia Raciborska to miasto i siedem sołectw. Całość podzielona jest osiem okręgów wyborczych: Ruda-Budziska, Siedliska, Turze, Ruda Kozielska, Rudy, Jankowice oraz dwuokręgowa Kuźnia Raciborska (Osiedle i Stara Kuźnia). W skład Rady Miejskiej wchodzi w sumie 15 osób. Jednego (wspólnego) przedstawiciela w radzie mają mieszkańcy Rudy i Budzisk, po jednym mają również obywatele Siedlisk, Turza, Jankowic i Rudy Kozielskiej. Rudy mają troje radnych, a Kuźnia Raciborska siedmioro, przy czym dwoje pochodzi ze Starej Kuźni, a pięcioro z Osiedla. I taki stan utrzymywał się przez dwie ostatnie kadencje.

- reklama -

Tegoroczne wybory samorządowe przyniosą jednak małe zmiany. I choć Rada nadal składać się będzie z 15 członków, ilość radnych w okręgu rudzkim i kuźniańskim ulegnie zmianie. Od teraz Kuźnia będzie miała sześcioro radnych (jednego przedstawiciela traci Osiedle), Rudy natomiast – czterech.

 

 

Skąd taka zmiana? Jak mówi przewodniczący Rady Miejskiej – zadecydował o tym spadek liczby mieszkańców Osiedla i wzrost ludności w Rudach. – Jedni umierają, drudzy wyjeżdżają za granicę w celu poszukiwania pracy… Ta migracja sprawia, że gdy w jednych miejscowościach ludzi ubywa, w innych wzrasta. I tak się stało w przypadku Rud – tłumaczy Manfred Wrona. – Tam dotychczas, zgodnie z dokumentami, które kształtują sprawy związane z wyborami samorządowymi, było trzech radnych. Jest jednak pewien klucz, który przelicza ilość mieszkańców na ilość radnych – dodaje.

Przeglądając statystyki demograficzne kuźniańskiej gminy wyraźnie widać, że w Kuźni liczba mieszkańców obniżyła się. Sporo zyskały natomiast Rudy, gdzie stale obserwuje się napływ ludności. I zgodnie z przyjętym kluczem, współczynnik, który decydował o tym, że Rudy będą miały troje radnych, a kuźniańskie Osiedle pięcioro – zmienił się.

– My nie mamy na to wpływu. Co pewien czas wysyłamy do Katowic dane ludnościowe i tam – na podstawie odpowiednich przeliczników decydują, gdzie i jakie zmiany będą wprowadzone – podkreśla przewodniczący.

Utrata radnego z jednego okręgu wyborczego na rzecz drugiego nie jest jednak niczym nowym. Taka sytuacja miała już bowiem miejsce w gminie kilka lat temu. Z powodu spadku liczby mieszkańców maleńkiej Rudy, straciła ona swego radnego na rzecz Budzisk, który jest obecnie przedstawicielem obu sołectw. Jeżeli tendencja spadkowa się utrzyma, to wkrótce podobna sytuacja może spotkać jankowiczan. – Jeżeli w Jankowicach przyrost naturalny – kontynuuje przewodniczący Wrona – pójdzie w kierunku ujemnym, to również stracą radnego i będą miały wspólnego przedstawiciela wraz z Rudami.

Reasumując, od nowej kadencji liczba radnych z Rud wzrośnie (z 3 na 4), a w Kuźni (Osiedle) spadnie (z 5 na 4).

/BaK/

- reklama -

8 KOMENTARZE

  1. ot demografia i tyle, Rudy się rozrastają i przybywa ludzi, dlaczego z tego tytułu ma spadać ranga miasta? Przecież więcej mieszkańców, to więcej podatków i wpływów finansowych do wspólnego budżetu.

  2. P Przewodniczący bardzo skutecznie zamieza wykozystac swoja upadającą pozycje ,oraz słóconych radnych z Kuzni ,w poprzedniej kadencji sekretarz miasta oraz pan zablokowali wniosek zmiany okręgów wyborczych w Kuzni by przeniesc jednego radnego z osiedla do Starej Kuzni ,teraz radni poniosa tego konsekwencje .

  3. Nie wiem kim jesteś Bercik, ale nie masz dobrze pod globusem. W minionej kadencji, żadnej takiej próby nie było, więc nikt inicjatywy nie blokował. Więc jak widzisz kłamczuchu manipulujesz i to nieudolnie. Przecież by to sprawdzić wystarczy zadzwonić do urzędu i można sprawdzić – oszołomku. Problem leży w tym, że mieściuchy się nie ….kochają i nie ma dzieci, a ci co są to spieprzają gdzie raki zimują. Odpowiedz sobie dlaczego? Pomogę ci – przez takich jak ty.

  4. Jaka była przyczyna nagrywania sesji R M w Kuzni oraz od kiedy , Od kiedy radni otrzymują odpowiedzi na piśmie na swoje wnioski te pytania kieruję do Waldi ,jeżeli odpowiesz precyzyjnie to bedziesz partnerem do dyskusji inaczej weż sobie ryl i poprawiaj rowy melioracyjne w naszej gminie ,każdy wniosek można zinterpretowac na niekożyśc wnioskodawcy.

  5. Janku K. sfolguj, po co się ekscytować? Coż mnie obchodzi nagrywanie sesji i przyczyna nagrywania. chyba po to aby łatwiej było pisać protokół z obrad. Nie chcę mieć ciebie jako partnera do dyskusji. Co do rowów, to moge pokopać, bo żadnej pracy w życiu się nie boję i nikt mi nic nie dał za darmo, np. domu w centrum Kuźni.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here