Krzanowice zabezpieczają się przed powodzią

0

Rozpoczęła się budowa suchego zbiornika, który ma zabezpieczyć Krzanowice przed ewentualną powodzią. Zbiornik budowany jest przy rzece Biała Woda.

- reklama -

Po ostatniej powodzi gmina postanowiła zabezpieczyć się przed żywiołem. Kilka tygodni temu nasycona wodą ziemia na polach i padający przez kilka dni deszcz spowodowały, że woda wystąpiła z brzegów rzek i zatopiła blisko 200 budynków mieszkalnych oraz gospodarczych na terenie całej gminy Krzanowice. Postanowiono więc wybudować suchy zbiornik, który będzie miał za zadanie zabezpieczyć Krzanowice przed ewentualną powodzią w przyszłości.

 

Krzanowice podczas tegorocznej powodzi.

 

Zbiorniki suche to jeden z wielu rodzajów zbiorników retencyjnych. Budowle piętrzące, tworzące zbiorniki suche mają urządzenia upustowe bez zamknięć. Rzeka swobodnie przepływa przez czaszę zbiornika i urządzenia upustowe, do czasu gdy przepływ staje się większy od zdolności przepustowych stopnia. Większe dopływy są magazynowane w zbiorniku. Po przejściu fali powodziowej następuje stopniowe opróżnienie zbiornika.

 

Plac budowy zbiornika przy rzece Biała Woda.
 

Aktualnie czternastu pracowników prowadzi prace przy pomocy ciężkiego sprzętu, przy wykopie pod fundamenty wału o głębokości dwóch metrów i szerokości siedemdziesięciu. Budowane są również szalunki pod zapory. Następnie zostanie usypany wał z piaski i żwiru z zewnątrz wzmocnionym betonem, na którego koronie będzie biegła utwardzona droga. Zakończenie budowy planuje się na jesień przyszłego roku.

 

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here