– Pszczyna nadal kojarzona będzie w Polsce z elektrofiltrami – zapewnił prezes RAFAKO otwierając 17 czerwca nową siedzibę Zakładu Elektrofiltrów RAFAKO w Pszczynie. Zakład ten kontynuuje tradycję projektowania i budowy elektrofiltrów dawnej fabryki Elwo, która jest obecnie w stanie upadłości.
– Jeszcze nie tak dawno istniało zagrożenie, że elektrofiltry znikną z Pszczyny, że miasto to przestanie się w Polsce kojarzyć z tym produktem. Ale tak nie będzie. W Pszczynie nadal będą elektrofiltry i to najnowocześniejsze. Myślę, że w najbliższym czasie RAFAKO będzie znane nie tylko z budowy kotłów, instalacji ochrony środowiska, ale również własnych instalacji odpylających, głównie elektrofiltrów – mówił Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny RAFAKO S.A., podczas uroczystości otwarcia nowej siedziby Zakładu Elektrofiltrów w Pszczynie przy ul. Górnośląskiej 3.
Zakład Elektrofiltrów RAFAKO S.A. w Pszczynie powstał półtora roku temu. Kontynuuje działalność działającej w tym mieście od 80 lat fabryki elektrofiltrów Elwo S.A. Z końcem roku 2008 ogłoszono jej upadłość, bo utraciła płynność finansową w wyniku niekorzystnie zawartych opcji walutowych, a jej zadania postanowiło kontynuować RAFAKO S.A.
– Bez wielkiej satysfakcji przyjęliśmy wiadomość o likwidacji Elwo. Obawialiśmy się przede wszystkim o miejsca pracy dla naszych mieszkańców, ale i utratę tradycji związanej z elektrofiltrami, kojarzonej bezpośrednio z naszym miastem. Myślę, że otwarcie nowej siedziby Zakładu Elektrofiltrów RAFAKO to nowy etap w rozwoju tej firmy, ale i Pszczyny – stwierdza Krystian Szostak, burmistrz Pszczyny.
Dotychczas Zakład Elektrofiltrów RAFAKO S.A. dzierżawił pomieszczenia przy ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie. Najemca wypowiedział jednak umowę najmu. Nową siedzibę znaleziono także w Pszczynie. Pomieszczenia przy ul. Górnośląskiej 3 w zasadzie nie wymagały większej adaptacji, a jedynie niewielkich przeróbek, które wykonał na swój koszt najemca.
Zakład Elektrofiltrów RAFAKO zatrudnia 70 pracowników, głównie inżynierów specjalizujących się w projektowaniu, realizacji kontraktów i nadzorze montażowym. – Główne kontrakty, jakie były do pozyskania na rynkach krajowym i zagranicznym, udało nam się pozyskać. Wśród nich największe budowane w tej chwili w Europie elektrofiltry w Niemczech i w Holandii. Natomiast w Polsce realizujemy bardzo duże skomplikowane projekty dla elektrowni w Bełchatowie i Kozienicach – mówi Paweł Pańkowski, dyrektor zakładu.
/am/