Big Jump z Klubem Gaja w Raciborzu

11 lipca, w niedzielne popołudnie o godz. 15 raciborzanie przyłączyli się do akcji prowadzonej co 5 lat od 2005 roku przez Klub Gaja w Polsce. Raciborzanie weszli do wody na żwirowni na Ostrogu. Zobacz zdjęcia.

Klub Gaja koordynuje w Polsce europejskie wydarzenie na rzecz czystych rzek. W całej Europie w niedzielę, o tej samej godzinie 15.00 wszyscy, którzy uczestniczyli weszli do wody. Tym razem akcja przebiegała pod hasłem "Zaadoptuj rzekę". Koordynatorem akcji w Raciborzu była Iwona Świtała.

- reklama -

 

Do akcji przyłączyły się m.in. miasta: Gdańsk, Sosnowiec, Racibórz, Miasteczko Śląskie, Szczecin, Kraków Zakrzówek, Kraków, Wrocław i Warszawa. Akcja BIG JUMP jest organizowana co 5 lat od 2005 do 2015 z powodu wprowadzenia w 2015 roku Ramowej  Dyrektywy Wodnej we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wody powierzchniowe powinny do tego czasu osiągnąć dobry stan chemiczny i dobry stan ekologiczny. Starania o czyste rzeki to starania o czyste środowisko naturalne, o rzeki przyjazne i otwarte dla ludzi, podnoszące jakość środowiska. Akcja ma również na celu propagowanie oszczędzania wody.

 

Marek Kamiński, zdobywca dwóch biegunów Ziemi bierze także udział w Big Jumpie. W ostatnim czasie dwukrotnie przepłynął Wisłę kajakiem, a o Wiśle powiedział – Tą rzeką trzeba się zająć i  nie chodzi o to, żeby budować wały i odgradzać się od niej.  Trzeba ją zacząć szanować, wręcz traktować jak partnera, przygotować dla niej wieloletnie plany, a przede wszystkim traktować jako całość, a nie dzielić na odcinki. Ta rzeka to jeden wielki organizm o przemożnym wpływie na całe państwo. W tej chwili w Polsce nie ma takiej wizji.  Wisła musi odzyskać naturalne tereny zalewowe i należną jej przestrzeń, bo  to niezwykły fragment natury…”.

W Raciborzu akcja nie miała zbyt wielu zwolenników, ale pewnie kolejne odsłony pokażą, że raciborzanie są za ochroną natury.  Na akwenie nr 5 równo o 15.00 zwolennicy weszli do wody pod czujnym okiem straży miejskiej.

 

 
 

 

 

/w/

- reklama -

3 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here