Urzędnicy w magistracie będą „migali”

11 urzędników raciborskiego magistratu zakończyło szkolenie w zakresie języka migowego II stopnia.  Wszystko po to, aby skuteczniej komunikować się z niesłyszącymi klientami urzędu.

Przez kilka miesięcy urzędnicy doskonalili wiedzę zdobytą na I poziomie, wzbogacali znajomość znaków ukierunkowanych na służby cywilne oraz poznawali kulturę języka migowego. Kurs, tak jak w przypadku I poziomu, został przeprowadzony przez Opolski Odział Polskiego Zawiązku Głuchych.

- reklama -

 

System językowo-migowy jest to połączenie znaków migowych, zaczerpniętych z klasycznego języka migowego, i gramatyki języka ojczystego. Znaków migowych używa się w szyku gramatycznym języka ojczystego, dodające fakultatywnie lub obowiązkowo końcówki fleksyjne za pomocą alfabetu palcowego. W ten sposób powstaje migana odmiana ojczystego języka fonicznego, zwana językiem miganym.

 

Urzędnicy, którzy przeszli kurs zatrudnieni są m.in. w Biurze Obsługi Interesantów raciborskiego Urzędu Miasta, gdzie odwiedzający placówkę załatwiają podstawowe sprawy urzędowe.

 

UM

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. To fajna sprawa, ale ciekawa jestem ilu urzędników zna języki obce – przynajmniej angielski, niemiecki, czeski i rosyjski (mamy zdaje się miasto partnerskie w Rosji?) na tyle, by przy kontaktach międzynarodowych nie trzeba było korzystać z usług tłumacza.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here