Kto ochraniał Racibórz?

9

To pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców, analizując huragany, nawałnice, straszliwe powodzie i katastrofy które w ostatnich trzech latach wyrządziły ogromne straty na terenie innych regionów Polski i pociągnęły za sobą ofiary ludzkie.

Ogarniał nas strach gdy ciemne chmury i błyskawice zbliżały się nad Racibórz. Często obfite opady deszczu  jednak nie trwały długo. W mieście spowodowały podtopienia piwnic w niektórych zabudowaniach. Było to najczęściej efektem wylewu wody przez studzienki kanalizacyjne. Tak też stało się  w maju br. gdy wysoki poziom wody na Odrze spowodował zalania poprzez instalację kanalizacyjną boiska i krytej pływalni SMS.

- reklama -

 

 

 

 

 

Jednak wały wzdłuż rzeki, podwyższone i umocnione po 1997 r. oraz wybudowany wówczas polder Buków i wyczyszczone koryto kanału Ulga w znacznym stopniu przyczyniły się do uchronienia Raciborza przed kolejną, wielką powodzią. W maju br. w niektórych miejscach brakowało dosłownie 20 cm poziomu wody do do czubka wałów.W tym czasie ucierpiały wioski gmin Kuźnia Raciborska, Rudnik i Nędza.

 

 

 

 

 

Huragany, pioruny, lokalne trąby powietrzne i ulewne deszcze wyrządziły wiele szkód na Opolszczyźnie,w pobliskich powiatach województwa śląskiego, a także na terenach sąsiedniej Republiki Czeskiej. Racibórz leżący w kotlinie nad Odrą tym razem jakby cudownie został ocalony przed kataklizmami. Ludzie wierzący twierdzą , iż mamy za co dziękować Bogu i Matce Bożej Raciborskiej.

 

Synoptycy zapowiadają koniec okresu nawałnic i burzowej pogody w Polsce.

/K.N./

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

9 KOMENTARZE

 1. A.S.

  Sprawa warta zastanowienia i przemyślenia. W kościołach powinne odbyć się nabożeństwa dziękczynne,

 2. Toż poszli pielgrzymi … Mało jeszcze ?

 3. Toż poszli pielgrzymi … Mało jeszcze ?

 4. Jak zawsze najeżdżasz na Kościół i księży. Dla ciebie każda okazja jest dobra. Wcale nie zastanawiasz nad meritum
  propblemu opisanego w tym artykule. Piszesz o czym dokładnie nie wiesdz,. Obrażasz księży i ludzi Kościoła Ktro Cię do tego upoważnił ?

 5. wierny

  Chodzę do różnych kościołów regularnie, ale nie słyszałem aby księża razem z wiernymi modlili się o ochronę miasta przed pogodowymi kataklizmami. Owszem, na zakończenie – po ogłoszeniach ksiądz życzy dobrej pogody itp. ale z tych życzeń nie wynika, by przejmowali się zagrożeniami ze strony niepogody. Dopiero po katastrofie, mocno zachęcają do pieniężnych ofiar dla poszkodowanych.

 6. Joanna

  Namawiam proboszczów raciborskich aby w najbliższe niedziele odprawili specjalną Mszę św. dziękczynną za Opatrzność Bożą nad naszym miastem.

 7. Zachęcam ludzi myślących i wierzących do komentarzy pod tym artykułem. Autor piosze przecież o naszych losach.

 8. Coś w tym jest Jednak Pan Bóg czuwa nad kotliną Raciborską. A my…….

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here