„Żywa biblioteka” za nami

0

21 sierpnia w Rybniku po raz pierwszy odbył się „Żywa biblioteka”-inicjatywa znana już w Polsce, ale nowatorska w tym naszym regionie. Przez osiem godzin czytelnicy mogli wypożyczać „książki”, które odpowiadały na ich pytania.

Na świecie żywa biblioteka odbyła się kilkadziesiąt razy, w Polsce kilkanaście, a w województwie śląskim zaledwie raz. W Rybniku organizowana była po raz pierwszy. Na spotkanie mogła przyjść każda zainteresowana osoba, która ukończyła 15. rok życia.

- reklama -

Posłuchaj reportażu Mateusza Miensopusta:

 

Organizatorką rybnickiej inicjatywy była Agnieszka Zielonka- Mitura z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS – Akcja „Żywa biblioteka” polega na tym, że organizuje się miejsce spotkań dla osób z grup społecznie wykluczonych, spotykających się z agresją z powodu swojego pochodzenia, wyglądu czy orientacji seksualnej. Te osoby są „książkami”i spotykają się po prostu z ludźmi z danego regionu, którzy chcą ich poznać, czyli z „czytelnikami”. Ludzie ci mogą ze sobą konfrontować swoje poglądy, wyznania, po prostu mogą się czegoś nowego dowiedzieć – mówiła.

 

21 sierpnia na terenie szpitala psychiatrycznego w Rybniku, zgromadzonych zostało 14 „książek”. Znalazły się wśród nich: góralka, lesbijka, kobieta samotnie wychowująca dzieci, osoba niewidoma, obcokrajowiec, były bezdomny, feministka, wegetarianka, osoba psychicznie chora, mulatka, trzeźwiejąca alkoholiczka i osoba wytatuowana, ateistka. Największą liczbą wypożyczeń cieszyła się zakonnica, lesbijka i były bezdomny. 

 

Jak mówili organizatorzy- Mamy poczucie, że I Rybnicka Żywa Biblioteka to nasz wspólny sukces. Przekonaliśmy się o tym, że kreowanie przestrzeni umożliwiającej bezpieczny dialog z „obcym”, „innym”, „dziwnym”, a przy tym mierzenie się z własnymi słabościami, wątpliwościami i otwieranie się na drugiego człowieka ma moc terapeutyczną – mówią organizatorzy z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.

 

CRIS, po sukcesie sierpniowym, ma zamiar zorganizować kolejna edycję „Żywej biblioteki”. W tegorocznej udział wzięło 14 "książek", 40 „czytelników”, a miejsce miało ponad 100 wypożyczeń w ciągu 8 godzin.

 

Materiał opracowany został przy pomocy www.mittendrin.pl

 

/ab/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here