Magia Rocka nr 8 za nami

Kolejna, ósma już edycja tego popularnego festiwalu przeszła do historii. W tym roku przed publicznością przybyłą do Lysek zaprezentowało się siedem zespołów. Zobacz zdjęcia z 8. edycji Magii Rocka

Imprezę otworzyli laureaci tegorocznego przeglądu "Piecowisko", czyli Heretique, Hoa i Pro-Creation. Heap Of Ashes, czyli HOA, to kapela z Wrocławia. Zespół ma na swoim koncie m. in. Grand Prix festiwalu "Liga Rocka 2009" czy III miejsce podczas "Rock Festival Nowa Ruda". W swoim dorobku mają wspólne występy z takimi formacjami jak Lipali, Coma czy Frontside. W 2009 r. wydali debiutancki album zatytułowany "Kopi Luwak".

- reklama -

 

Heretique to gliwicka kapela założona w 2007 r. Inicjatorem powstania kapeli był gitarzysta Grzegorz "Celej" Celejewski oraz basista Jacek Wołoszczuk. W 2009 r. po nagraniu własnego demo, zespół – wraz z formacją Vates – ruszył w tournee po południowej Polsce. Wystąpili w Katowicach, Częstochowie, Krakowie i Cieszynie. Swoje wojaże zakończyli w Tarnowskich Górach na festiwalu "Metal Park 2009". Obecnie Marek Szubert (wokal), Grzegorz Piszczek (perkusja), Piotr Odrobina (gitara), Grzegorz Celejewski (gitara) oraz Wojtek Zydroń (bas) pracują nad nowym materiałem, z którym niebawem mają wejść do studia.

Kolejna kapela – znana już wielu fanom ciężkiego grania to Pro-Creation. Na scenie w Lyskach zagrali już po raz drugi. Grupa zaistniała w 1999 r. Do tej pory nagrali dwa małe krążki. W 2005 r. światło dzienne ujrzał "Pro(mo)-Creation", a dwa lata później "sPROśny". Muzycy grali na jednej scenie z Closterkellerem, Chylińską czy grupą Mech. Niedawno kapela zakończyła prace nad debiutancką płytą zatytułowaną "Porcellus".

Po występach supportów, sceną zawładnęły kapele o większym dorobku muzycznym. Jednym z nich był rock'n'rollowy śląski Poziom 600. Zespół tworzą: Piotr i Daniel Cybułka, Piotr Rut oraz Randy Jackson. Warto zaznaczyć, że jeden z utworów grupy – "Jeden mamy świat" zapoczątkował serię koncertów towarzyszących akcji "Sprzątanie świata – Polska".

 

 

 

Następnym zespołem był znany wszystkim Artrosis. Formacja powstała przed 15 lat temu w Zielonej Górze. Rodzaj muzyki wykonywany przez zielonogórzan to gothic metal z domieszką muzyki elektronicznej i industrialu. Mocnym atutem zespołu jest wokalistka Magdalena "Medah" Stupkiewicz-Dobosz. W swoim dorobku płytowym mają 12 albumów, a z utworów na uwagę zasługują m. in. takie kompozycje jak "Pośród kwiatów i cieni", "Twoja otchłań" czy "Fetish". W 2001 r. kapela otrzymała nominację do nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego "Fryderyki" w kategorii Album Roku – Heavy Metal.

 

 

 

Mocniejszym uderzeniem popisali się natomiast muzycy z Pabianic, czyli Proletaryat. Grupę w 1987 r. założyli Tomasz Olejnik, Jarosław Siemienowicz, Dariusz Kacprzak i Robert Szymański. Sławę zespołowi przyniósł występ na festiwalu w Jarocinie w 1990 r. (muzycy zdobyli wówczas trzy nagrody: publiczności, organizatorów i dziennikarzy). Wkrótce na rynku pojawił się debiutancki album formacji, zatytułowany po prostu "Proletariat". Po wydaniu kolejnej płyty ("Czarne Szeregi"), zespół ruszył w trasę koncertową z deathmetalową kapelą Vader. W późniejszych latach artyści występowali również u boku Sweet Noise oraz Testora.

 

 

 

Ostatnim zespołem, który zaprezentował się podczas ósmej Magii Rocka był Lady Pank. Ich dorobek muzyczny znają chyba przedstawiciele tego starszego, średniego, jak i młodszego pokolenia. Założycielami formacji byli Jan Borysewicz oraz Andrzej Mogielnicki. Grupa – w ciągu 28 lat istnienia – jest jedną z najpopularniejszych polskich grup rockowych. W tym czasie muzycy wydali 20 albumów, na których znalazły się takie utwory jak "Tańcz głupia tańcz", "Kryzysowa narzeczona", "Zostawcie Titanica" czy "Strach się bać". Wokalistą kapeli – niemal od samego początku – jest Janusz Panasewicz.

 

 

 

Imprezie – jak co roku towarzyszył zjazd motocyklistów. Zmienił się tylko konferansjer. Poprzedników – Doktora oraz Końja – z powodzeniem zastąpili rybniczanie z kabaretu "Noł-Nejm". Zobacz zdjęcia z 8. edycji Magii Rocka

/BaK/

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Mała poprawka: nowa płyta zespołi Pro-Creation nosi tytuł „Prosiak4life” i można ją już kupić podczas koncertów (płyta, a także koszulka promująca owe wydawnictwo były już dostępne do kupienia podczas Magi Rocka).

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here