Pomóż drużynie rugby wyjechać do Kanady

Tomasz Szkwara, prezes Stowarzyszenia Sportu Osób Niepełnosprawnych w Raciborzu, apeluje o wsparcie finansowe polskiej drużyny rugby. Rugbiści mają szansę wyjazdu na Mistrzostwa Świata w Kanadzie.

Drużynę narodową spotkało wielkie wyróżnienie -dostała się na Mistrzostwa Świata Rugby na Wózkach w Kanadzie, niestety wiążą się z tym problemy finansowe. W zeszłym roku po ciężkich walkach, gracze wywalczyli bezpośredni awans na Mistrzostwa w Vancouver. Zajęli 5. miejsce w Danii, co premiowało ich na tegoroczne Mistrzostwa do Kanady. Jednak pieniądze, które otrzymali od Ministerstwa Sportu i Turystyki, są niewystarczające. Przez różnego rodzaju zawirowania walutowe, na chwilę obecną brakuje 45 tysięcy złotych, żeby sfinalizować wyjazd drużyny. Mistrzostwa mają odbyć się w dniach 15-26 września. – Jeśli ktoś ma możliwość i chęć pomóc nam finansowo, to bardzo prosimy o wsparcie, żebyśmy mogli zrealizować nasz cel – apeluje Tomasz Szkwara.

- reklama -

 

Anna Burek: Jak to się stało, że Ministerstwo przyznało za mało pieniędzy?

 

Tomasz Szkwara: Założenia budżetowe, które poczyniliśmy końcem zeszłego roku, opiewały na sumę ponad 240 tysięcy złotych. Jednak różnica kursowa, która miała miejsce początkiem tego roku i w zasadzie trzyma się do tej pory, spowodowała, że tych środków jest za mało. Nasze przewidywania kursowe zakładały, że dolar kanadyjski będzie kosztował 2,80 zł, ale w momencie zapłaty za uczestnictwo dolar kosztował 3,27 zł. Stąd wzięła się różnica i w konsekwencji brak tych pieniążków.

 

A. B.: Jak Pan myśli, dlaczego fakt, że osoby niepełnosprawne grają w rugby, jest tak mało rozpowszechniony?

 

Tomasz Szkwara: To jest chyba specyfika polskiego narodu, przepraszam za wyrażenie. Sport osób niepełnosprawnych w Polsce, ogólnie jest źle spostrzegany. Brak jest zainteresowania mediów, brak jest zainteresowania sponsorów. Jak ktoś widzi na plakacie dwie osoby na wózku, to jest to dla niego mało atrakcyjne. Oczywiście dopóki nie przyjdzie i nie zobaczy.

 

A. B.: Sprzęt do gry jest także specyficzny. To są specjalne sprzęty, specjalne wózki. Co jest najbardziej kosztowne, jeśli mowa o takim wyjeździe do Kanady?

 

Tomasz Szkwara: Wszystko w rugby jest kosztowne. Chłopcy żeby wyjechać do Kanady, cały rok jeździli za własne pieniądze na zgrupowania, które odbywały się średnio dwa razy w miesiącu. Sam sprzęt jest kosztowny. Mamy dwa rodzaje wózków: jeden ofensywny, drugi defensywny- każdy z nich kosztuje około 16 tys. złotych. Dobrze jest, jak każdy gracz ma zapasowe koło, idealnie kiedy ma dwa koła zapasowe. Do tego jeszcze opony, z których jedna kosztuje ok. 180 zł, a w czasie meczu mogą być potrzebne dwie/ trzy takie opony.

 

Drużyna wyjazd do Vancouver traktuje jako kolejny etap w dążeniu do zakwalifikowania się do Paraolimpiady w Londynie. Wyjazd drużyny na Mistrzostwa Świata Rugby na Wózkach w Kanadzie na razie stoi pod znakiem zapytania. Jeśli chcesz pomóc, skontaktuj się z prezesem SSON, Tomaszem Szkwarą.

 

Kontakt: Tomasz Szkwara, prezes Zarządu Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych – 603 783 025, [email protected], Łukasz Szymczak, kierownik Reprezentacji Polski Rugby na Wózkach – 663 098 029, [email protected]
Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych
47-400 Racibórz, ul. Staszica 22  tel./fax: +48 32 41 52 594,
Konto: Bank Śląski O. Wodzisław nr 76 1050 1403 1000 0022 0788 5308

 

/ab/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here