4. Jarmark Na Granicy za nami

12 września, na dawnym przejściu granicznym w Chałupkach, odbyła się 4. edycja imprezy. Tym razem jednak, oprócz giełdy, miejsce miało podpisanie umowy partnerskiej między Gminą Krzyżanowice, a miastem Bohumin. Zdjęcia z 4. Jarmarku.

Tym razem, na Jarmarku Na Granicy pojawiło się ponad stu wystawców, nie tylko z Chałupek i Bohumina, ale także z Opavy, Rybnika czy Wodzisławia. Uczestnicy giełdy, porównując ją do innych tego typu imprez, nie kryli podziwu dla organizatorów akcji na granicy. – To jest najlepiej zorganizowana giełda w rejonie. Jeżdżę do Rybnika czy Raciborza na takie spotkania, ale to już nie jest to samo. Tutaj nawet pogoda zawsze dopisuje, nie mówiąc już o klientach- śmiał się Andrzej, który w Chałupkach sprzedawał znaczki, pocztówki i filiżanki.

- reklama -

 

 
 

 

Wśród wystawców, zdarzają się też prawdziwi pasjonaci.- Kufle zbieram od zawsze. Odziedziczyłem tę smykałkę po tacie, bracie i siostrze. W zbiorach mam ponad 500 sztuk naczyń. Najciekawsze, to chyba te, które są produkowane w Polsce, a ja kupiłem je od Rosjanina w Pradze- śmiał się wodzisławianin.

 

 

 

Tym razem Jarmark Na Granicy, był wyjątkowy nie tylko ze względu na liczbę wystawców czy występy artystyczne grup z Tworkowa, Raciborza czy Bohumina. Dodatkowego znaczenia wrześniowej edycji imprezy, dodawało podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Gminą Krzyżanowice, a miastem Bohumin.

 

Obecny na uroczystości, konsul RP w Czechach, Jerzy Kornhold podkreślał znaczenie umowy dla współpracy dwóch ośrodków- To nietypowy przykład działań, ponieważ najpierw oba samorządy zbudowały most, a dopiero potem nadeszła potrzeba przypieczętowania działań umową. To znaczy, że w ciągu roku, oprócz mostu łączącego te miejscowości pod względem ruchu "kołowego", stworzono coś więcej, czyli most duchowy, most zaufania między tymi społecznościami. To zaufanie jest bardzo potrzebne w kontaktach, a w tym przypadku widać, że oba samorządy są sobie bliskie i rozumieją wzajemnie swoje potrzeby- mówił konsul.

 

Zdanie Jerzego Kornholda, potwierdzał także wójt Gminy Krzyżanowice, Leonard Fulneczek, który współpracę nazwał przede wszystkim rozsądną. -To jest bardzo zrównoważona pod każdym względem i rozsądna współpraca. Po kilku wspólnych działaniach, nie pozostało nam nic innego, jak tylko sformalizować oficjalne partnerstwo.

 

Partnerską umowę, krótko po godzinie 15:00, podpisali wójt Gminy Krzyżanowice, Leonard Fulneczek i starosta Miasta Bohumin, Petr Vicha. W ramach współpracy, przygotowane zostały m. in. projekty budowy przystani kajakowej na Odrze czy plany rozbudowy ścieżek rowerowych.

 

/ab/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here