Hugon Christoph jak żywy na Końcu Świata

6 września, miała miejsce raciborska premiera filmu Kasi Gierszewskiej i Tomka Kozika. 10-minutowy obraz przybliżyć miał raciborzanom sylwetkę filozofa-kpiarza Hugona Christopha. Zobacz zdjęcia z premiery filmu o Krzysztofku.

Pomysł na realizację filmu o Krzysztofku zrodził się dwa lata temu, za sprawą Zbigniewa Wieczorka, raciborskiego filozofa. Zbigniew dokonał reinterpretacji postaci Hugona Christopha i rzucił na kpiarza nowe światło – pokazał raciborzanom, że popularny Krzysztofek, to nie tylko dowcipniś i "łobuz", ale też niestrudzony w swej Sokratesowskiej pracy, filozof. -Tak jak Sokrates, tak i Krzysztofek, wychodził ze swymi przekonaniami do ludzi. Nie pisał dekretów, traktatów, tylko wchodził między raciborzan ze swymi gagami- mówił na premierze filmu Dawid Wacławczyk. -Myślę, że w Krzysztofku należy upatrywać szansę na promocję Raciborza. Ta wybitna, kolorowa postać naprawdę wiele znaczy i mówi o historii naszego miasta.

- reklama -

 

Zbyszek Wieczorek odkrył Hugona Christopha na nowo, chcąc przypomnieć o nim raciborzanom- Każdy z nas zakorzenił się w jakiś sposób w kulturze ulubionych pisarzy, malarzy, muzyków. Mnie Krzysztofek stał się bardzo bliski. To był niesamowicie odważny człowiek, który żył w czasie przedwojennym, a także w czasie wojny i próbował opowiadać o swoim postrzeganiu świata, wrażliwości. Ja go kocham, dla mnie jest osobą niesamowicie ważną- przyznał.

 

Film został nakręcony na potrzeby programu "Schlesien Journal", który jest emitowany w TVP3 Katowice, TVP3 Opole oraz TV Silesia. -Postanowiliśmy Krzysztofka wpleść w ten polsko-niemiecki program, żeby przedstawić tę ciekawą postać szerszemu gronu -tłumaczyła Katarzyna Gierszewska, pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

 

Najtrudniejszy w realizacji filmu był wybór miejsc w obecnym Raciborzu, które będą przypominać stare miasto. -Szukaliśmy miejsc, gdzie złapać można kadry dające możliwość "oszukania widza". Musieliśmy pokazać Racibórz inaczej, niż on dziś wygląda. Natomiast, kiedy zaczęliśmy zdjęcia, okazało się, że jakoś to nam wychodzi. Kasia zaproponowała tak fajne, klimatyczne miejsca, że można było nakręcić naprawdę piękne klimaty, których pewnie przeciętny przechodzień nie zauważa w codziennym Raciborzu- opowiadał Tomek Kozik, operator i montażysta filmu.

W produkcji wystąpili aktorzy teatru Tetraedr: Kamila Besz, Jakub Gajski, Małgorzata Gatlik, Aleksandra Gierszewska, Anna Jegerska-Michalska, Łukasz Kowalski, Tobiasz Mayer, Magdalena Tabor i Piotr Dominiak.

 

/ab/

 

 

 

————————————————————————–

REKLAMA:

 

ESET NOD32 ANTIVIRUS 4.0 BOX

 

Program antywirusowy i antyspyware do ochrony stacji roboczych pracujących pod systemem operacyjnym Windows 2000/XP/Tablet PC/Vista (oraz Windows 98/ME/NT- w wersji 2.7

Program antywirusowy chroniący przed różnymi rodzajami zagrożeń – wirusami, trojanami, spyware, rootkitami, robakami internetowymi, a także przed adware i phishingiem. Skutecznie chroni komputer podczas przeglądania stron WWW , odbierania poczty elektronicznej, a także korzystania z banku internetowego., Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji zapewnia ochronę również przed nowymi, jeszcze nieznanymi zagrożeniami.

 

Cena na wiesz.pl : 99,99 zł

Cena na komputronik.pl : 109,90 zł

Cena na vobis.pl : 119 zł

(Ceny na dzień 27.09.10.)

 

Wiesz.pl – sklep internetowy – ponad 10 tys. produktów – komputery notebooki oprogramowanie multimedia akcesoria części sieć internet

 

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Kiedy pokazecie albo dacie na You Tube ???
    Na targu tez mial miejsce jego ” wystep ” jak sprzedawal sledzie . Reklamowal je ” so dick und fett wie Göring ” tak grube i tluste jak Göring . Po odsiadce 2 tygodni stal ze sledziami znow na targu ale sprzedawal je jako ” so dick und fett wie vor zwei Wochen ” tak grube i tluste jak dwa tygodnie temu !!!! Taki to byl ten Christop. Raciborski orginal . Pozniejsze orginaly byly juz innego pokroju – albo pijaczki albo ludzie chorzy ( Otto , Pela , Hardi ) kto ich nie pamieta ze starych raciborzan . ß

  2. Film jest świetny.. Brawo za pomysł i profesjonalną realizację. Proponuję łączenie pokazu filmu ze spektaklem Tetraedru, film jest doskonałym dopowiedzeniem..

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here