Pożegnanie lata w szkółce leśnej

0

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 wzięli udział w wycieczce do największej w Europie Leśnej Szkółki Kontenerowej w Nędzy.

Dwie klasy trzecie pod opieką pań: Beaty Górskiej, Barbary Szyksznian-Morek i Estery Kurzydem odwiedziły szkółkę leśną w Nędzy – Nadleśnictwo
Rudy Raciborskie. Tam uczniowie obserwowali, w jaki sposób powstają sadzonki wszystkich leśnych drzew i krzewów liściastych i iglastych oraz różnych gatunków roślin ozdobnych.
Dzieci dowiedziały się, że zmikoryzowane sadzonki są ręcznie umieszczane w specjalnych kontenerach
przy użyciu podłoża torfowego potrzebnego do hodowli oraz biopreparatów mikoryzowych, a następnie są ustawione na poletkach, nawadniane i nawożone mechanicznymi dyszami obsługiwanymi przez pracowników szkółki.
Sadzonki wysyłane są do całej Europy, zwłaszcza północnej.


Uczniowie własnoręcznie posadzili młode sosny i modrzewie.
Zobaczyli również, w jaki sposób powstaje substrat służący jako podłoże oraz co robi się z olbrzymimi blokami torfu. Mieli okazję poznać nasiona potrzebnych do rozsady drzew i krzewów oraz sposób ich obróbki (usuwanie zanieczyszczonych, nienadających się do sadzenia) i przechowywania
w specjalnych chłodniach, w których temperatura wynosi minus 10 ºC.
Pobyt w Nędzy zakończył się spacerem po lesie, rozpoznaniem i nazwaniem okazałych już gatunków roślin tam rosnących, krzewinek porastających runo i podszyt.
Lekcja przyrody na świeżym powietrzu okazała się interesującym doświadczeniem zarówno dla dzieci, jak i opiekunów.

- reklama -

Przygotowała Estera Kurzydem

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here