SONDA: Tego programu już nie ma… 21 lat

18

29 września mija 21 lat od śmierci Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego, dziennikarzy TVP, twórców legendarnego programu SONDA. Zginęli w wypadku drogowym na Lukasynie, w drodze do Rafako, gdzie mieli kręcić kolejny program.

29 września 1989 roku Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński jechali do Raciborza, gdzie byli oczekiwani w Raciborskiej Fabryce Kotłów. Dziennikarze mieli zebrać w Rafako materiały do kolejnego odcinka sondy „O współczesnej technice masowych wierceń otworów dla potrzeb przemysłu energetycznego i inżynierii chemicznej”. Nigdy tam nie dotarli…

- reklama -

 

Było godzina w okolicach południa, dziennikarze byli już właściwie u celu, kiedy na ich drodze pojawił się ciężarowy Star. Prowadzący samochód Andrzej Gieysztor, znany kierowca rajdowy, zdecydował się na ryzykowny manewr wyprzedzania w niebezpiecznym miejscu, gdzie droga biegnie pod górę. Niestety, przeciwległym pasem jechała ciężarówka. Doszło do czołowego zderzenia, w wyniku którego samochód został doszczętnie zniszczony, a podróżujący ponieśli śmierć na miejscu. Mimo, iż prasa rozpisywała się o poślizgu na plamie oleju, co miało być bezpośrednią przyczyną wypadku, śledztwo nie potwierdziło tej wersji. Zawiniły zbyt duża prędkość i brak ostrożności. 528 odcinek SONDY nie został nakręcony.

 

 

Andrzej Kurek (ur. 1947 w Warszawie, absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego) i Zdzisław Kamiński (5 grudnia 1946 w Gliwicach, absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS w Warszawie) zostali pochowani na cmentarzu na warszawskim osiedlu Pyry. Ich śmierć zakończyła dwunastoletnią historię SONDY, najpopularniejszego w dziejach TVP programu popularnonaukowego.

 

oprac. /ps/

fot. internet

———————————————————————-

REKLAMA:

 

Kamera A4Tech PK-835

 

Nowoczesna kamera internetowa A4Tech, wyposażona we wbudowany mikrofon odporny na szumy z otoczenia oraz złącze USB 2.0, zapewniające ultra-szybki transfer. Nie wymaga sterowników (UVC) przy rozdzielczości 300k pikseli, natomiast po zainstalowaniu załączonego oprogramowania istnieje możliwość interpolowania obrazu maksymalnie do rozdzielczości 5M pikseli. Dodatkowy komfort pracy zapewnia możliwość obrotu o 360 stopni. Idealna do notebooków – mini rozmiar i specjalny klips.

 

Dane techniczne:

Maksymalna rozdzielczość : 2560×1920 pikseli

Przetwornik : CMOS 300 K pikseli

Sposób podłączenia : port USB

Standard :USB 2.0

Zgodność z systemami operacyjnymi : Windows 2000/XP/MCE2005/XP(x64)/2003(x64)/Vista

 Kolor : srebrno-czarny

 
Parametry techniczne:
Gwarancja : 24 miesiące
 
 Cena w SOFT-ib : 49 zł
Cena w komputronik.pl : 60 zł
 (Ceny na dzień 29.09.10)
 
 

 SOFT-ibKOMPUTERY NOTEBOOKI KASY FISKALNE MULTIMEDIA SPRZĘT AKCESORIA SERWIS INTERNET

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

18 KOMENTARZE

 1. byl to jeden z sukcesow typ.dzieki A.KURKOWI I Z.KAMINSKIEGO. .nie wolno ich zapomniec!!!wniesli tak duzo w kulture techniczna…nas…typ winna powturzyc!!!nasze dzieci zrozumiejaprawa fizyki…czesc ich pamieci.w.r.

 2. Aro

  Wspaniały program, świetni prowadzący. W dużej mierze dzięki nim poszedłem na studia na Politechnikę. Marzą mi się powtórki na antenie TVP, ale to chyba nierealne…

 3. Młodsi mogą nie pamiętać jak wyglądała obecna ul.Rybnicka w rejonie górnej Lukasyny. Droga przebiegała ze znacznym nachyleniem a nawierzchnia wykonana była z drobj kostki, co było dobre dla furmanek ale zabójcze dla samochodów. W dniu wypadku, droga była mokra po nocnym deszczu, droga jest prosta a,samochód przyśpieszał zaś użycie hamulca powodowało poślizg któryzakończył się tragicznie dla kierowcy i pasażera. Długo w miejscu wypadku stał przydrożny krzyz a młodzież z szkół średnich dbała o kwiaty i znicze.Mało mamy w Raciborzu pozytywnych pamiątek po minionym okresie, dlatego warto pomyslec o odpowiednim akcencie.( krzyż z tablicą informacyjną?)

 4. Choć nie miałem jeszcze 10 lat, to mimo wszystko pamiętam ten program i wiadomość, jaka obiegla Polskę w dniu ich śmierci. Warto byłoby w jakimś stopniu upamiętnić tych ludzi. Ale sądzę, że zwykła tablica by wystarczyła. Bez krzyża. Ten zdecydowanie sporo namieszał w ostatnich dniach w życiu Polaków.

 5. SRC

  ,,Głaz Pamięci,, na luku w miejscu gdzie ,,trzepnęli,, i … CZARNY PUNKT na szczycie zjazdu od strony Rybnika …

 6. lo

  to był program, jak na tamte czasy, nie to co teraz nam tv publiczna sprzedaje

 7. „SRC” musi wrócić wyobraźnią do miejsca gdzie dzisiejsza droga – w miejscu zakrętu jest około 10 m wyżej od starej drogi na której był wypadek na prostym jej odcinku. Zakręt na starej drodze był rzeczywiscie niebezpieczne(90 stopni), często wypadały pojazdy na poniższym polu, ale pechowy kierowca ten zakręt wziął bezpiecznie a wypadek miał miejsce niżej ( bliżej przystanku autobusowego). Mieszkańcy osiedla przy ul. Kobylskiej będą wiedzieli gdzie ten krzyż stał. Media zrobiły swoje, że teraz ludzie boją się krzyża? przecież Kurek i Kaminski byli niewierzącymi ( tak mi sie wydawało?) a w czasach PRL-u nikomu nie przyszlo do głowy kwestionować znak krzyża w miejscu wypadku. Przed krzyżem młodzież stanęła w zamyśleniu lub odmówiła modlitwę, ale ten krzyż sklaniał każdego do zadumy.Czy jakiś głaz będzie miał taką duchową moc?
  Być nowoczesny, to wcale nie oznacza słuchać i stosować w zyciu, co plotą politycy w mediach – człowiek nowoczesny jest oczytany, dąży do poznania prawdy, rozważny i odważny w reagowaniu na wszelkie przejawy nietolerancji i wszelkiego matactwa, szanuje starszych i stara się być uczciwy w swoim postepowaniu.
  Pozdrawiam i popieram ikażdą inicjatywę upamietnienia tych wspaniałych młodych ludzi popularyzatorów świata techniki.

 8. SRC

  do ~miejscowego …
  doskonale pamiętam tamten dzień , tamte wiadomosci, byłem tam nawet niedługo po wypadku, pamiętam tamten Krzyż przydrożny [ komuś ,,przeszkadzał,, – bo jakos o tym cicho … a wiele innych w miejscach wypadków stoi nadal ] …
  ,,głaz,, z tablicą upamiętniająca tamten wypadek byłby nie do ruszenia …
  moznaby go umieścic w miejscu, w którym było kiedyś ,,smietnisko przydrożne,, u góry …
  I TYLE .
  ps.: jeśli chcemy rzeczywiście twórców bardzo pouczjącego programu rzeczywiscie upamiętnić …

 9. Kamil

  Dla tych którzy wątpią czy ś.p. Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński byli katolikami radzę zasięgnąć podstawowych informacji z wikipedii lub odwiedzić ich groby na cmentarzu katolickim na osiedlu Pyry w Warszawie. A skoro tak to Krzyż upamiętniający zamiast kamienia jest wskazany.

 10. [quote]Dla tych którzy wątpią czy ś.p. Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński byli katolikami radzę zasięgnąć podstawowych informacji z wikipedii lub odwiedzić ich groby na cmentarzu katolickim na osiedlu Pyry w Warszawie. A skoro tak to Krzyż upamiętniający zamiast kamienia jest wskazany.[/quote]
  Krzyże mają na nagrobkach …

 11. Moje wątpliwości co do wiary obydwu redaktorów powstały po jednym z programów SONDY gdzie zaproszono do studia niemieckiego filozofa (nie pamietam nazwiska), propagatora nowego wielowymiarowego nurtu filozoficznego Nowej Ery (New Age) gdzie wystąpił problem Materii i Ducha. Redaktorzy bronili wtedy materialistycznego pogladu na świat zaś filozof udawadniał, że duch istnieje w każdym materialnym atomie. Dyskusja była dość ostra bo gość posądził swoich gospodarzy, brakiem otwartości umysłu na nowe tendencje filozoficzne. Fakt, że istnial wtedy jeszcze mur berliński a świat rozdzielony był tzw. żelazną kurtyną. W tym czasie sam byłem i jestem nadal wierzący, ale w szkole obowiązywały reguły materializmu, stąd ta wyrażona wątpliwość – choć w zamyśle widziałem krzyż na miejscu tego zdarzenia, bo taki tam długo był zanim strawił go czas. Tyle słów wyjasnienia z mojej strony – pozdrawiam.
  PS. dla SRC należy się dodatkowe uściślenie co do tego niebezpiecznego zakretu, te 10 m mierzone w pionie- pozostałe fragmenty drogi niżej są jeszcze widoczne w zalesionym terenia.

 12. V..

  24 sierpien była rocznica śmierci jak umarł Herbert Hupka, WYBITNY RACIBORZAN umarł 200’6
  ,w 1997 otrzymał tytuł HNOROWY OBYWATEL
  do końca rzycia BYŁ,aus’ RATIBOR
  co tu napisali na tymm portalu? NIC! NIGDZIE? ANI nigdzie na NASZ RACIBÓRZ i NOWINY

  WSTYD!

 13. Kamil

  [b]miejscowy Owszem rzeczywiście był taki wątek, ale nie wyciągałbym na jego podstawie daleko idących wniosków co do wiary panów Kurka i Kamińskiego. Byli katolikami i kropka a jakimi to tylko Bóg wie…
  [/b]

 14. Pamiętam te świetne programy. Starałem się oglądać każdy kolejny. Panowie Redaktorzy posiadali niezwykłą umiejętność łatwego przekazu wiedzy. Mówili o ciekawych i trudnych zagadnieniech w sposób przystępny dla każdego. Słuchało się tego z wielkim zainteresowaniem. Na pewno należy Im się wdzięczność i pamięć. Jako Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku przymierzamy się do organizacji konkursów wiedzy (w kilku kategoriach wiekowych, w tym seniorów) z fizyki ich imienia. Warto aby w naszym Technikum Mechanicznym lub w PWSZ powstał kącik pamięci o tych wspaniałych ludziach, którzy swe życie zakończyli w tragicznych okolicznościach w naszm mieście jadąc na realizację kolejnego programu.
  Mogą być wzorem popularyzatorów nauki.

 15. rud

  [img]upload/small_1Bart.jpg[/img]

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here