Nowe biografie i wciągające historie w raciborskiej bibliotece

Fot. freepik.com

„Warto grać czysto” Jana Pospieszalskiego, „Duchy zostają” Hilary Mantel czy „William i Kate. Zwyczajna królewska miłość” Iwony Kienzler – co jeszcze czeka na czytelników?

W tym tygodniu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu pojawiły się nowe biografie i wciągające historie, które przybliżają losy inspirujących postaci. Jan Pospieszalski dzieli się swoimi refleksjami na temat mediów i polityki, a Katarzyna Miller opowiada o blaskach i cieniach życia. Miłośników historii zainteresują „Duchy zostają” Hilary Mantel, w których autorka bestsellerowych powieści historycznych tym razem sięga do własnej przeszłości. Warto również zwrócić uwagę na „Dane osobowe” Elfriede Jelinek, przejmującą opowieść o rodzinnych tajemnicach i trudnej historii XX w. Biblioteka poleca również „Krąg kobiet pani Tan” Lisy See – historię inspirowaną prawdziwymi losami lekarki żyjącej w Chinach za czasów dynastii Ming oraz „William i Kate. Zwyczajna królewska miłość” Iwony Kienzler, która przedstawia historię miłości brytyjskiej pary książęcej.

- reklama -

Wszystkie nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie www.biblrac.pl oraz w katalogu bibliotecznym: https://katalog.biblrac.pl/news.

Warto grać czysto – Jan Pospieszalski
Jan Pospieszalski, znany polski muzyk, dziennikarz i publicysta, w swojej książce Warto grać czysto dzieli się osobistymi refleksjami na temat mediów, polityki i współczesnych wyzwań społecznych. Z pasją opowiada Krystianowi Kratiukowi o swojej karierze muzycznej, kulisach pracy dziennikarskiej oraz o trudnych rozmowach, które prowadził w programie Warto rozmawiać.

Krąg kobiet pani Tan – Lisa See
Fascynująca historia, inspirowana prawdziwymi losami lekarki, żyjącej w Chinach za czasów panowania dynastii Ming. Tan Yunxian – urodzona w elitarnej rodzinie, doświadczona przez śmierć, rozłąkę i samotność – jest wychowywana przez dziadków tak, by być użyteczną. Babcia, jedna z niewielu lekarek w Chinach, uczy ją podstaw chińskiej medycyny – Czterech Badań: patrzenia, pytania i słuchania, wąchania i mierzenia pulsu.

Dane odosobowe – Elfriede Jelinek
Punktem wyjścia tej niezwykle osobistej powieści staje się śledztwo podatkowe, które toczyło się w sprawie Elfriede Jelinek. Naruszające prywatność rewizje, nieprzyjemne przesłuchania, wertowanie wszelakich, również osobistych dokumentów zawierających dużą część życia – to wszystko staje się dla pisarki pretekstem do opowiedzenia o swoich rodzicach i dziadkach, o żydowskiej części rodziny, o wypędzonych i zamordowanych krewnych, o ucieczce i prześladowaniach, o dawnych i nowych nazistach.

Z życiem, proszę. Katarzyna Miller w rozmowie autobiograficznej z Beatą Biały – Katarzyna Miller Beata Biały
W rozmowach z Beatą Biały Katarzyna Miller opowiada o swoim życiu szczerze, bez lukru i owijania w bawełnę. Mówi o sprawach ważnych dla każdego człowieka jak miłość, przyjaźń, strata, starzenie się, lęk, zdrada, śmierć i żałoba. Opowiada o ludziach i sprawach jej bliskich. O cieniach i blaskach. Pokazuje piękno życie, jego małe i duże radości. I to jak czerpać z niego pełnymi garściami i przeżyć je najlepiej jak tylko można.

Duchy zostają – Hilary Mantel
Hilary Mantel, autorka bestsellerowych powieści historycznych, znowu sięga w przeszłość. Tym razem jednak nie do dynastii Tudorów, lecz do własnego życia. „Duchy zostają” to opowieść o tym, jak dziewczyna z robotniczych przedmieść Manchesteru została cenioną pisarką. Ale też – refleksja nad pracą pamięci. Co decyduje o naszym postrzeganiu minionych lat? Obrazy unieruchomione na fotografiach, podkoloryzowane opowieści rodziców, a może zmysłowe wspomnienia zapachu potraw i obić mebli w rodzinnym domu?

William i Kate. Zwyczajna królewska miłość – Iwona Kienzler
Książę William, następca tronu Wielkiej Brytanii i Zjednoczonego Królestwa, od dnia swoich narodzin budzi olbrzymie zainteresowanie opinii publicznej. Z kolei księżna Kate od samego początku wydawała się wręcz stworzona do roli żony następcy tronu. Zachowuje się nienagannie w każdej sytuacji i zbiera same pochwały za styl i elegancję.

Portret Lucrezii – Maggie O’Farrell
Wyczuwa to w powietrzu, gdy pozuje do portretu, uwięziona pod warstwą gorsetów i jedwabi. Widzi to w oczach służących, gdy czeszą i układają jej płomiennorude włosy. Czuje to w brutalnym męskim uścisku w małżeńskim łożu. Zobaczyła już na własne oczy, że książę Alfonso zrobi wszystko, by osiągnąć każdy swój cel.

Nieocalony. Tadeusz Borowski. Biografia – Marta Byczkowska-Nowak
Przed wojną był poetą. W 1943 roku trafił do Auschwitz, gdzie zaczął pisać nowatorską prozę. Opublikowana po wojnie stała się sensacją. Nikt do tej pory nie opowiadał tak o obozach i więźniach, nikt tak bezkompromisowo nie podawał ceny przeżycia. Gdy jednak partyjni towarzysze oskarżyli go o nihilizm – przeprosił za swoją twórczość. Chciał wierzyć, że komunizm jest przepustką do nowego, wspanialszego świata.

Opisy książek pochodzą od wydawców.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj