Szkoła muzyczna II stopnia w Raciborzu? Raczej nie…

Romanowi Wałachowi marzy się w Raciborzu szkoła muzyczna II stopnia, ale prezydent Lenk rozwiewa nadzieje radnego. Jak to zwykle bywa, wszystko rozbija się o pieniądze, a uściślając – ich brak.

– Czy istnieje możliwość otworzenia w Raciborzu szkoły muzycznej II stopnia? – zapytał prezydenta na sesji Rady Miasta Roman Wałach. Radny, często pytany o to przez mieszkańców miasta, postanowił zasięgnąć wiedzy u ośrodków decyzyjnych. – Wiele dzieci, które kończą naszą szkołę muzyczną, chciałoby dalej kształcić się muzycznie. Niestety, wiąże się to z czasochłonnymi i trudnymi do pogodzenia z innymi obowiązkami szkolnymi wyjazdami do Gliwic, Jastrzębia czy Rybnika, a to powoduje, że większość zainteteresowanych zmuszona jest rezygnować – argumentował. Wałach nie poprzestał na wysłuchiwaniu życzeń mieszkańców miasta, po opinię udał się również do placówki przy ul. Ogrodowej, gdzie dowiedział się, że utworzenie tam wyższego stopnia kształcenia jest możliwe.

- reklama -

 

– Też bym chciał, ale my pieniędzy nie mamy. Było już parę prób, ale zawsze minister kultury się sprzeciwiał, bo skoro są niedaleko szkoły II-go stopnia, to w Raciborzu nie będzie otwierał. Chodzi o pieniądze i chodzi o kadrę – wyjaśnił Lenk. – Kadra jest, ale specyfika działania szkoły muzycznej, której też bardzo bym sobie życzyła, to sprawa finansowania. To nie leży w kompetencjach gminy, tylko ministerstwa – uzupełniła jego wypowiedź Elżbieta Biskup. – Proponuję skoncentrować się w tym momencie na tym co jest. Szkoła muzyczna działa, przejęliśmy plac przed placówką i wybudowaliśmy tam parking, wspólnie ze starostwem pomagamy w pozyskiwaniu środków na termomodernizację i dalsze remonty. Póki co organem prowadzącym dla szkoły muzycznej jest ministerstwo kultury. Mogłaby być nim gmina, gdyby tylko chciała i miała pieniądze, niestety nie stać nas na to – skonkludował prezydent, godząc się z uwagą radnej Biskup, by zaprosić panią dyrektor na posiedzenie komisji oświaty i szerzej zapoznać się z tematem.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here