
W niedzielę, 3 października na terenie Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach miał miejsce rozładunek zabytkowego taboru. Zobacz materiał video oraz zdjęcia.
– Dopóki tu jestem, nie wyjedzie stąd ani jedna śrubka – powiedział w jednym z wywiadów dla prasy Jarosław Łuszcz, naczelnik Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach. I – jak widać – dotrzymuje słowa. Perełki techniki nie opuszczają już skansenu, a wprost przeciwnie – wracają na nią. Pod koniec sierpnia na terenie stacji pojawiło się kilka starych, a niekiedy i unikatowych maszyn, jak choćby niemiecki Gmeider. To jedyny (i to na chodzie) taki egzemplarz w Polsce. Pochodzi z 1942 r. i przez wiele lat pracował na tartaku pod Nowym Sączem.
Przed dwoma tygodniami do Rud trafił kolejny tabor: wagon towarowy, barowy oraz stara lokomotywa typu Wls 40, która wyprodukowana została w Zakładach Napraw Taboru Kolejowego w Poznaniu w… 1955 r. W minioną niedzielę (3 października) wielu turystów odwiedzających rudzki szlak zabytków techniki, było świadkami rozładunku następnych, unikatowych egzemplarzy. Z TIR-ów "schodziły" m. in. wózki technologiczne oraz kłonicowe (te ostatnie będą eksponowane w Rudach wraz z drewnianymi balami), platformy wagonowe wyprodukowane w zakładach "Pronit" w Pionkach, a przebudowane na platformy barowe. Jak zaznacza J. Łuszcz – takich platform w Polsce było w sumie 10, z czego 6 jest w posiadaniu rudzkiego skansenu. Prawdziwym ewenementem jest natomiast tzw. "Ostbahn" – towarowy wagon pochodzący sprzed I wojny światowej (!) oraz angielska maszyna parowa, wyposażona w płomienice, pamiętająca lata 20. XX w.
Wszystkie sprowadzone w ostatnich tygodniach urządzenia kolejowe pochodzą z Pionek i posiadają 600-milimetrowy rozstaw osi.
/BaK/




![Ziołowe sekrety w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Ziołowe sekrety w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ziola-biblioteka.jpg)
![Superbohaterowie i emocje, czyli komiksowe ferie w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-biblioteka-szymon-teluk.jpg)
![Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci” [ZDJĘCIA] Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci”](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-biblioteka-raciborz.jpg)



![Trwa modernizacja minizoo w Arboretum Bramy Morawskiej [ZDJĘCIA] Trwa modernizacja minizoo w Arboretum Bramy Morawskiej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/minizoo-raciborz-arboretum-1.jpg)

![Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK [ZDJĘCIA] Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-rck-rysunek-25.jpg)

![Seniorzy w centrum uwagi. Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] BIBLIOTEKA NIE oGRANICzA Karwina](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/BIBLIOTEKA-NIE-oGRANICzA-Karwina.jpg)




![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)


![Historia Śląska zapisana w losach jednej rodziny. Spotkanie z Łukaszem Schubertem w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Historia Śląska zapisana w losach jednej rodziny. Spotkanie z Łukaszem Schubertem w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/Lukasz-Schubert.jpg)







