21 pomysłów na Plac Zwycięstwa

"Koncepcja zagospodarowania przestrzennego Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej" to temat wystawy, którą od dziś do 20 października można oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji. Zobacz video oraz zdjęcia.

Od dawna wiadomo, że Plac Zwycięstwa, znajdujący się w samym centrum Kuźni Raciborskiej nie należy do miejsc szczególnie upodobanych przez mieszkańców. Oddany do użytku w 1970 r. wraz ze znajdującym się tam Pomnikiem Zwycięstwa, został już mocno nadgryziony zębem czasu. By zmienić ten stan, władze miasta zaczęły snuć propozycje jego modernizacji. Gorąco zrobiło się na jednej z sesji, kiedy to dyskutowano na temat funduszy, które miały zostać przeznaczone na przebudowę placu. Koszt modernizacji miał wynieść 500 tys. zł.

- reklama -

 

 

W międzyczasie środki zostały przesunięte na inne cele i rewitalizacja Placu Zwycięstwa została odłożona na półkę. Do tematu powrócono przed rokiem, z jedną tylko różnicą: w projekt postanowiono zaangażować studentów wydziału architektury z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Zorganizowano konkurs na projekt zagospodarowania przestrzennego Placu Zwycięstwa, w którym główną nagrodą – ufundowaną przez Urząd Miejski w Kuźni – był wysokiej klasy laptop. Współorganizatorem, a jednocześnie stroną konkursu był Wydział Architektury, Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego PŚ w Gliwicach, reprezentowana przez sekretarza konkursu – mgr inż. arch. Ewę Kubicę.

 

 

Na konkurs wpłynęło 21 prac. W skład jury weszło czterech przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej (burmistrz Rita Serafin, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Sabina Chroboczek-Wierzchowska, podinspektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji Sabina Zielińska i podinspektor ds. promocji Marcin Gałuszka-Biernacki) oraz czterech przedstawicieli PŚ (dr inż. arch. Joanna Serdyńska – prodziekan wydz. arch. ds. studenckich, mgr inż. arch. Ewa Kubica, mgr inż. arch. Ewa Szymańska i mgr inż. arch. Barbara Turyk).

 

W wyniku narady, główną nagrodę zdecydowano przyznać Kindze Cicheckiej (na zdjęciu powyżej) i Justynie Olczyk (prace można było wykonywać w dwuosobowych grupach). Prócz pierwszej nagrody, jurorzy przyznali również wyróżnienie Agnieszce Mazur i Marcinowi Harnaszowi oraz dwa wyróżnienia równorzędne dla Magdaleny Huk i Tadeusza Lipki oraz Krzysztofa de Mehlen. Zwycięski projekt nagrodzono laptopem, wyróżnionych – publikacjami o tematyce architektonicznej.

Celem wystawy, która została otwarta w środowe popołudnie, było uwypuklenie współpracy, jaką udało się nawiązać pomiędzy kuźniańskim samorządem a władzami Politechniki Śląskiej. – Jestem zadowolona z tego, że udało się nawiązać współpracę z ludźmi młodymi, z zewnątrz, nieobarczonych tymi pomysłami, które rodziły się w naszych głowach – powiedziała tuż przed otwarciem wystawy burmistrz Rita Serafin.

 

 

Ekspozycja liczy 21 prac, których autorami są studenci gliwickiej uczelni. – To 21 pomysłów, które w bardzo różny sposób pokazują, co można zrobić z taką przestrzenią – mówi burmistrz. – Jeżeli dojdzie do realizacji tego projektu, to na pewno nie będzie tak, że wybierzemy jedną pracę, która zyska takie ogólne uznanie i będzie traktowana jako ta, która będzie realizowana. Będziemy czerpać z tych różnych pomysłów – tłumaczy Rita Serafin.

Wpływ na to, jak może wyglądać Plac Zwycięstwa będą mieć również mieszkańcy Kuźni Raciborskiej. Jak zaznaczyła burmistrz, w sali, w której eksponowane są prace, wystawiona będzie skrzynka, do której będzie można wrzucać kartki z własnymi propozycjami i uwagami dotyczącymi zagospodarowania centralnej części miasta. – Oczywiście, rzeczywista realizacja będzie wymagała zaangażowania w to architekta, którego zadaniem będzie decyzja ostatecznej kompozycji przestrzennej placu. Pod uwagę będą również brane możliwości finansowe, gdyż to, co tu widzimy, to zestaw rozwiązań najprostszych i niedrogich oraz takich, które pochłoną znacznie więcej funduszy niż zakładane kiedyś 500 tys. zł. – dodała burmistrz.

– Bardzo chętnie odpowiadamy na takie wyzwania gmin, z jakim mamy do czynienia dzisiaj. Także dla studentów jest to ciekawe, gdyż wzięcie udziału w tego rodzaju konkursie to dla nich konkretna praca w przeciwieństwie do normalnych prac kursowych. Tutaj istnieje szansa nie tylko na nagrodę, ale również na zaistnienie w przestrzeni publicznej, na pokazanie swojego nazwiska, zaliczenie swojego dorobku zawodowego – powiedziała z kolei mgr inż. arch. Ewa Kubica. Jak zaznaczyła sekretarz konkursu, uczelnia często współpracuje z samorządami, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że do takich projektów można wykorzystać wiedzę i doświadczenia studentów.

 

 

Wystawa prac czynna będzie dla mieszkańców od 14 do 20 października w godzinach 8:00-20:00. Na koniec warto dodać, że Plac Zwycięstwa nie jest ostatnim projektem, którym zajmować się będą studenci z Gliwic. W ramach zajęć opracowywać będą projekt rewitalizacji skwerku przy ul. Moniuszki (na zdjęciu powyżej).

/BaK/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Wreszcie ktoś pomyślał o wizerunku naszego miasta. Oczywiście to poczatek drogi, ale ktoś musiał zacząć. Świetnie, że zrobili to rządzący naszą gminą w tej kadencji. Brawo! I teraz tak trzymać. Wybrać najlepszy projekt pod wzgledem potrzeb i funkcjonalności, opracować projekt wykonawczy, pozyskac śroki i rozpocząć realizację przedsięwzięcia.Zgadzam sie – wystawa świetna, a jeszcze świetniejsza główna laureatka konkursu. Myślę sobie tak – oby wam ( tej włazy ) dane było projekt realizować. Tego sobie, Kuźni i Wam życzę. Pozdrawiam

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj