W ramach działalności Centrum Kształcenia Ustawicznego obok Szkoły Policealnej dla Dorosłych jest również Centrum Kształcenia Praktycznego, które ma wiele specjalistycznych pracowni.
Pracownia Instalacje Sanitarne w Centrum Kształcenia Praktycznego istnieje od roku 2000, która w tym czasie została zmodernizowana i przystosowana do wymogów jakie stawia Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Zajęcia są prowadzone na stanowiskach roboczych (boxy), które zapewniają możliwość ukształtowania przewidzianych programem nauczania umiejętności praktycznych uczniów.
Każde stanowisko robocze wyposażone jest w imadło oraz zestaw odpowiednich narzędzi i sprzętu potrzebnego do obróbki elementów metalowych, miedzianych jak i tworzyw sztucznych. Przebieg zajęć praktycznych jest zgodny z zasadami kształcenia praktycznego i obejmuje:
– instruktaż wstępny
– instruktaż bieżący
– instruktaż końcowy
Dominującą metodą prowadzenia zajęć są ćwiczenia, wspierane aktywizującymi proces myślowy ucznia metodami:
– metoda projektów
– metoda tekstu przewodniego
– pogadanki z elementami pokazu itp.
Forma pracy uczniów uczestniczących w zajęciach jest indywidualna, zróżnicowana lub jednolita, w zależności od treści kształcenia i poziomu intelektualnego uczniów oraz ich możliwości manualnych.
W programie nauczania na pracowni Instalacje Sanitarne uwzględniono treści kształcenia obejmujące zarówno obróbkę elementów metalowych, miedzianych jak i elementów z tworzyw sztucznych, z uwagi na fakt stosowania na rynku instalacyjnym technologii tradycyjnych jak i nowoczesnych. Istotnym Elementem zajęć praktycznych jest przestrzeganie obowiązujących zasad BHP i P – POŻ w pracowni co systematycznie jest podkreślane i przestrzegane.
Podstawowe środki dydaktyczne:
– narzędzia pomiarowe i kontrolno pomiarowe
– narzędzia traserskie
– narzędzia i sprzęt do obróbki ręcznej wyrobów metalowych, miedzianych: gięcia na zimno i gorąco, cięcia, piłowania, wiercenia i rozwiercania, gwintowania oraz łączenia rur i kształtek w gotowe elementy
– narzędzia i urządzenia do obrabiania oraz łączenia rur i kształtek z różnych tworzyw sztucznych w gotowe elementy
– elektronarzędzia do obróbki i montażu elementów instalacyjnych
Literatura wykorzystywana na zajęciach: katalogi wyrobów metalowych, miedzianych i z tworzyw sztucznych i rospekty i instrukcje zawierające informacje o sposobach obrabiania i łączenia rur i kształtek z tworzyw sztucznych oraz książki między innymi: "Poradnik Technika Budowlanego", "Instalacje Sanitarne", "Miedź w instalacjach sanitarnych" itp.
Nauczane kierunki:
– monter instalacji i urządzeń sanitarnych
– technik budownictwa
– murarz
Sukcesy zawodowe to zajęcie pierwszego miejsca w konkursie „Złotej Kielni” w zawodzie monter instalacji i urządzeń sanitarnych przez ucznia Dawida Lewińskiego.
Centrum Kształcenia Ustawicznego
47-400 Racibórz ul. Zamkowa,
tel. 32 415 44 89
Czytaj także: Wielkie otwarcie nowych pracowni